sobota, 15 grudnia 2018 r.

imieniny: Celiny, Ireneusza, Niny

Bezpłatne szczepienia przeciwko pneumokokom dla seniorów

Mieszkańcy powiatu, którzy ukończyli 65 lat mogą do końca roku skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko pneumokokom. Program finansowany jest ze środków Powiatu Wejherowskiego i Samorządu Województwa Pomorskiego.

Trwa realizacja programu profilaktyki zakażeń pneumokokowych skierowanego do seniorów. Do końca roku osoby powyżej 65. roku życia, które nie były szczepione przeciwko pneumokokom, są zameldowane na terenie powiatu wejherowskiego oraz znajdują się w grupie ryzyka, tj. leczone są m.in. na choroby układu oddechowego, mogą bezpłatnie zaszczepić się przeciwko tym groźnym drobnoustrojom.

Pneumokok, czyli dwoinka zapalenia płuc to gram-dodatnia bakteria, która może powodować wiele chorób. Zakażenia wywołane przez pneumokoki można podzielić na nieinwazyjne (niewymagające hospitalizacji) jak: zapalenie zatok, zapalenie migdałków, zapalenie ucha środkowego oraz inwazyjne (wymagające hospitalizacji) np. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy sepsa. Natomiast pośrodku jest zapalenie płuc. Nosicielami są zarówno osoby zdrowe jak i chore, a zakażenie przenosi się głównie drogą kropelkową – podczas kichania i kaszlu.

– Osoby powyżej 65. roku życia, ze względu na stan zdrowia oraz przewlekłe choroby, na które cierpią, znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka zakażeń pneumokokami – zaznacza Wicestarosta Wejherowski Jacek Thiel.

Ośrodkiem, który na terenie powiatu wejherowskiego realizuje bezpłatny program szczepień przeciwko pneumokokom jest przychodnia NZOZ Śródmieście w Redzie przy ulicy Osadniczej 5.

Osoby spełniające warunki i zainteresowane szczepieniem powinny z jednodniowym wyprzedzeniem zadzwonić pod numer 58 743 17 20 lub 58 742 37 80 i zarezerwować termin. W przychodni zostanie wykonane lekarskie badanie kwalifikacyjne oraz będzie możliwość uzyskania odpowiedzi na wszelkie pytania. Szczepienia wykonywane są każdego dnia, poza sobotami i niedzielami.

– Seniorzy, którzy jeszcze nie skorzystali z akcji bezpłatnych szczepień przeciwko pneumokokom mogą to zrobić do końca 2018 r. Serdecznie zachęcam – mówi Wicestarosta Jacek Thiel.