piątek, 19 kwietnia 2024 r.

imieniny:Alfa, Leonii, Tytusa

Rozpoczęła się rozbudowa PZKS w Wejherowie

Niedawno ruszyły prace związane z budową nowego budynku dla wychowanków Powiatowego Zespołu Kształcenia Specjalnego w Wejherowie. To największe zadanie realizowane obecnie przez Powiat Wejherowski. Teren budowy odwiedziła Starosta Wejherowski Gabriela Lisius i Wicestarosta Jacek Thiel.

–To bardzo ważna i potrzebna inwestycja z uwagi na zwiększającą się z roku na rok liczbę dzieci. W tej chwili w placówce kształci się ponad 500 uczniów i wychowanków z niepełnosprawnością intelektualną w różnym stopniu, które potrzebują specjalistycznych warunków kształcenia. Na to zadanie pozyskaliśmy 14,3 mln zł dofinansowania z Rządowego Programu Polski Ład. Łączny koszt zadania wyniesie około 17 mln zł  – wyjaśnia Starosta Wejherowski Gabriela Lisius.

W ramach zadania, w pierwszym etapie powstanie nowy budynek w kształcie litery U o powierzchni użytkowej blisko 1200 m², w którym znajdą się m.in. sale rewalidacyjne, sale wyciszeń, łazienki, a także pośrodku budynku plac zabaw. W drugim etapie gruntowny remont przejdzie istniejący budynek wraz z salą gimnastyczną. Wykonany zostanie remont sali gimnastycznej i klatki schodowej oraz pomieszczeń znajdujących się w obiekcie. Bardzo ważnym zadaniem w tym obiekcie będzie montaż nowej windy.

– Ten budynek jest nam potrzebny, ponieważ spełni nasze oczekiwania w zakresie dostosowania infrastruktury do potrzeb naszych uczniów i wychowanków. Będzie więcej klas rewalidacyjnych, których brakuje w istniejących obiektach. To będzie spełnienie naszych oczekiwań, co do prowadzonej właściwie pracy rewalidacyjnej i terapeutycznej. Liczebność wychowanków w klasie zależy od stopnia niepełnosprawności. Jeżeli są to uczniowie z niepełnosprawnością lekką to taka klasa może liczyć do 16 uczniów, ale jeżeli są to wychowankowie ze współistniejącym autyzmem, to w takiej grupie mogą znajdować się już tylko 4 osoby  – mówi Dyrektor PZKS w Wejherowie Małgorzata Woźniak.

Planowany czas realizacji inwestycji to siedemnaście miesięcy.