środa, 24 kwietnia 2024 r.

imieniny:Bony, Horacji, Jerzego

Ulica Chylońska w Koleczkowie zostanie przebudowana

Na terenie Gminy Szemud ruszyły kolejne prace drogowe prowadzone przez Powiat Wejherowski. W ramach zadania wyremontowany zostanie fragment ulicy Chylońskiej i wybudowany nowy odcinek, który będzie prowadził do przyszłego ronda na drodze wojewódzkiej 218, stanowiącego bezpieczny rozjazd w stronę Wejherowa, Gdyni i Trasy Kaszubskiej. Zadanie zostało podzielone na dwa etapy.

– Pierwszy etap będzie polegał na przebudowie istniejącego przebiegu ulicy Chylońskiej i budowie nowego odcinka. Łączny koszt to ponad 8,2 mln zł, z czego 2,7 mln zł stanowi dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Pozostała kwota jest finansowana przez Powiat i Gminę Szemud, która jest partnerem w tym projekcie. W drugim etapie powstanie rondo na drodze wojewódzkiej – wyjaśnia Starosta Wejherowski Gabriela Lisius.

Prace już się rozpoczęły i w tej chwili nie ma utrudnień dla kierowców. Obecnie budowana jest nowa część ulicy Chylońskiej. Za około dwa miesiące ruszą prace na starym odcinku.

– Ulica Chylońska stanowi bardzo ruchliwy ciąg komunikacyjny, który w godzinach szczytu jeszcze się nasila, a po oddaniu Trasy Kaszubskiej na pewno wzrośnie. Po powstaniu nowego przebiegu ulicy i budowie ronda ten ruch z pewnością zostanie rozładowany, gdyż kierowcy będą mogli korzystać z już istniejącego układu ulicy Chylońskiej, który zostanie zachowany oraz z nowego odcinka ulicy – mówi Wicestarosta Jacek Thiel.

Zakres prac obejmie także wykonanie ścieżek pieszych i pieszo-rowerowych, budowę zatok autobusowych, przebudowę istniejących zjazdów, budowę kanalizacji deszczowej czy rozbudowę oświetlenia drogowego. Planowany termin zakończenia pierwszego etapu inwestycji to koniec stycznia 2023 r. W przyszłym roku realizowany będzie także drugi etap, na który Samorząd będzie aplikował o środki zewnętrzne z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.