piątek, 3 maja 2024 r.

imieniny:Jaropełka, Marii, Niny

Jubileusz powołania samorządu powiatowego

Starosta Wejherowski Gabriela Lisius wzięła udział w Zgromadzeniu Jubileuszowym Związku Powiatów Polskich, które odbyło się w Zamku Królewskim w Warszawie. Spotkanie było okazją do uczczenia 25 lat istnienia samorządu powiatowego oraz uhonorowania osób za osiągnięcia w działalności na rzecz samorządu terytorialnego.

W wydarzeniu uczestniczyli Starostowie i Prezydenci Miast na prawach powiatu z całej Polski oraz goście związani z samorządem powiatowym poprzez pełnioną w przeszłości lub obecnie funkcję. Spotkanie odbyło się w miejscu, w którym 25 lat temu uroczyście wręczono Akty erekcyjne przedstawicielom wszystkich powiatów. W spotkaniu wziął udział m.in. prof. Jerzy Buzek – Premier w latach 1997-2001, wprowadzający reformę samorządową oraz uczestnicy prac nad reformą administracji publicznej.

Podczas święta samorządu powiatowego życzenia w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy przekazał Piotr Ćwik – Zastępca Szefa Kancelarii RP. W trakcie Jubileuszowego Zgromadzenia podsumowano też dorobek 25-lecia samorządu powiatowego oraz odznaczono osoby zasłużone. Starosta Wejherowski została wyróżniona medalem Bene Meritus Powiatom (z łac. dobrze zasłużony) oraz otrzymała honorowy tytuł – Samorządowiec 25-lecia. Nagroda przyznana została przez Związek Powiatów Polskich za szczególne osiągnięcia wpływające na rozwój polskich powiatów, w tym przede wszystkim powodujące podniesienie poziomu życia mieszkańców.

– Rok 2023 jest rokiem szczególnym, ponieważ 25 lat temu zafunkcjonował Powiat Wejherowski, jako samodzielna jednostka samorządu terytorialnego. Jest to z pewnością okazja do refleksji i dokonania podsumowań. Tym bardziej, że uczestniczyłam w tworzeniu od podstaw struktur administracji powiatowej. W chwili powstania Powiat Wejherowski liczył 169 tys. mieszkańców. Obecnie liczba ludności przekroczyła 230 tys., co oznacza, że w ciągu dwudziestu pięciu lat przybyło około 60 tys. mieszkańców. Według prognoz tendencja wzrostowa utrzyma się i w 2035 r. powiat będzie liczył ponad 250 tys. mieszkańców. Przyczyn tego zjawiska jest kilka. Poprawiająca się z każdym rokiem infrastruktura drogowa, coraz nowocześniejsza baza oświatowa i bogatsza oferta kształcenia, dobra sieć komunikacji publicznej oraz rozwój budownictwa mieszkaniowego –  podkreśla Starosta Wejherowski Gabriela Lisius. – Minione lata to czas realizacji wielu istotnych zadań służących rozwojowi samorządu powiatowego, podejmowania inicjatyw ukierunkowanych na poprawę warunków życia mieszkańców w różnych obszarach życia, a także nawiązywania nowych i umacniania już istniejących więzi pomiędzy lokalnymi społecznościami. Wspólne działania wszystkich gmin powiatu przyczyniły się do rozwoju w wielu sferach życia. Dziś, z perspektywy tych lat mogę powiedzieć, że powierzenie spraw lokalnych administracji samorządowej na wszystkich szczeblach poprzez jasny podział zadań i odpowiedzialności jest korzystnym rozwiązaniem dla obywateli i funkcjonowania państwa oraz wyzwoliło ogromny potencjał tkwiący we wspólnotach lokalnych i zwiększyło wpływ mieszkańców na warunki życia w ich małych ojczyznach – podsumowuje starosta.