czwartek, 29 września 2022 r.

imieniny: Michaliny, Michała, Rafała

Koronawirus: aktualne informacje i zalecenia DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Powiat inwestuje w I Liceum Ogólnokształcące w Rumi

Powiat inwestuje w I Liceum Ogólnokształcące w Rumi

Trwa rozbudowa Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Rumi, w którego skład wchodzi I Liceum Ogólnokształcące im. Książąt Pomorskich. Inwestycja kosztować będzie blisko 5 mln zł. Środki na ten cel pochodzą z budżetu Powiatu Wejherowskiego. Dnia 28 listopada odbyło się uroczyste wmurowanie aktu erekcyjnego. Rozbudowa ma zakończyć się w przyszłym roku.

Od czterech miesięcy trwają prace budowlane w PZS nr 1 w Rumi. Przedsięwzięcie zakłada nadbudowę nad małą halą sportową dwóch kondygnacji z pięcioma salami lekcyjnymi oraz wielofunkcyjnego poddasza, w którym mieścić się będzie czytelnia multimedialna. Inwestycja usprawni funkcjonowanie placówki oraz wpłynie na jakość prowadzonych zajęć i komfort nauki uczniów.

Koncepcja rozbudowy szkoły pojawiła się już na początku poprzedniej kadencji – zaznacza Starosta Wejherowski Gabriela Lisius. – Z uwagi na to, że placówka cały czas się rozwija i poszerza ofertę edukacyjną, potrzebne było opracowanie planu rozbudowy szkoły, by zapewnić uczniom lepsze warunki lokalowe do nauki.

Jak podkreśla Wicestarosta Wejherowski Jacek Thiel, Samorząd Powiatu Wejherowskiego od wielu lat prowadzi działania w celu podniesienia standardów nauczania w powiatowych placówkach edukacyjnych.

Oświata to bardzo ważna dziedzina działalności Samorządu Powiatu Wejherowskiego, stanowiąca około 40% wydatków całego budżetu. To inwestycja w młode pokolenie, stąd każdego roku powiat prowadzi działania w celu podniesienia standardów nauczania, dostosowania oferty edukacyjnej do potrzeb lokalnego rynku pracy czy doposażenia i unowocześnienia warsztatów szkolnych i pracowni – podkreśla Wicestarosta Jacek Thiel.

Warto dodać, że dzięki rozbudowie rumska placówka będzie także lepiej przygotowana do podwójnego naboru, który pojawi się w przyszłym roku.

Na skutek reformy edukacyjnej w roku szkolnym 2019/2020 placówka będzie musiała przyjąć podwójną liczbę absolwentów, ponieważ do szkoły zgłoszą się uczniowie wygaszanych gimnazjów i jednocześnie absolwenci klas ósmych szkól podstawowych – mówi Dyrektor PZS nr 1 w Rumi Lucyna Penkowska.

Prace budowlane realizuje Przedsiębiorstwo Budowlane TEAM Zbigniew Bilik. Zgodnie z harmonogramem rozbudowa ma zakończyć się w 2019 r., tak by od września uczniowie mogli rozpocząć naukę w nowych pomieszczeniach.

W tej chwili w szkole jest 17 oddziałów i 17 klas lekcyjnych, a młodzież może uczyć się na kierunkach o profilu: humanistycznym, matematycznym, medycznym, lingwistycznym i sportowym. Utworzona została także klasa dwujęzyczna, jedyna w powiecie wejherowskim.

Powiatowy Zespół Szkół nr 1 w Rumi to nie jedyna placówka edukacyjna, która jest obecnie rozbudowywana. Jak zaznacza Starosta Wejherowski, cały czas kontynuowane są rozbudowy szkół zawodowych, branżowych. Rozpoczęła się także budowa w Powiatowym Zespole Szkół w Redzie, który powiększy się o kompleks dziesięciu pracowni, głównie do kształcenia technicznego.

 Ta inwestycja także realizowana jest ze środków powiatu. Niebawem również i tam spotkamy się na wmurowaniu aktu erekcyjnego – zapowiada Gabriela Lisius.