sobota, 6 marca 2021 r.

imieniny: Jordana, Marcina, Róży

-3°
Koronawirus: aktualne informacje i zalecenia DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Wejherowski „Elektryk” otwiera kolejną pracownię

Wejherowski „Elektryk” otwiera kolejną pracownię

Tym razem doposażono salę, która służy przede wszystkim poznawaniu zagadnień związanych z termodynamiką stosowaną. Pracownia została przygotowana z myślą o kształceniu między innymi przyszłych pracowników elektrowni jądrowych. To trzeci etap doposażenia pracowni w Powiatowym Zespole Szkół nr 2 w Wejherowie w ramach współpracy z PGE EJ 1. 

 

W ramach współpracy z PGE EJ 1 Powiatowy Zespół Szkół nr 2 w Wejherowie posiada już trzy specjalistyczne pracownie. Pierwsze otwarcie odbyło się w 2016 roku wówczas oddana została do użytku pracownia fizyki atomowej i jądrowej.

- Rok temu z kolei otworzyliśmy pracownię multimedialną. Cały projekt związany jest z funkcjonowaniem przyszłej elektrowni jądrowej. – Tłumaczył podczas spotkania nauczyciel fizyki, Przemysław Rojewski.

Tym razem uroczyste otwarcie odbyło się w pracowni termodynamiki stosowanej. Wszystkie działania związane są z funkcjonowaniem Powiatowego Ośrodka Wspierania Rozwoju Zawodowego Przyszłych Pracowników Pierwszej w Polsce Elektrowni Jądrowej. PGE EJ 1 na ten cel przeznaczyło 100 tys. zł.

- Cały czas się do tego przygotowujemy, bo uważamy, że taka decyzja zapadnie, a kadra będzie potrzebna. Uważam, że to jest nieuniknione żeby elektrownia jądrowa powstała. Ze względu na wzrost zużycia energii jest nam potrzebna. – Mówiła Starosta Wejherowski, Gabriela Lisius.

Polska Grupa Energetyczna od wielu lat współpracuje z „Elektrykiem” kształcąc tym samym specjalistów z różnych dziedzin. Dyrektor szkoły bardzo ceni sobie współpracę z PGE, ponieważ dzięki dofinansowaniu, jakość nauczania młodych ludzi na przestrzeni lat wzrosła.

- Plan jest taki żeby powstałe pracownie ze sobą współpracowały, to trzeci etap jednej wielkiej pracowni, która służy nie tylko zawodom energetycznym, ale także wszystkim uczniom, którzy chcą rozwijać swoje umiejętności związane z fizyką. – Tłumaczyła dyrektor PZS nr 2 w Wejherowie, Krystyna Grubba.

Szkoła otwarta jest także na współpracę ze wszystkimi placówkami z Powiatu Wejherowskiego. W pracowniach, bowiem odbywają się konkursy wykłady i inne spotkania związane tym tematem.