czwartek, 25 lutego 2021 r.

imieniny: Almy, Cezarego, Jarosława

Koronawirus: aktualne informacje i zalecenia DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Gospodynie ze Strzepcza najlepsze w Powiecie Wejherowskim

Gospodynie ze Strzepcza najlepsze w Powiecie Wejherowskim

Dużo humoru, dobrej zabawy i pysznego jedzenia, tak w skrócie wyglądał XX Powiatowy Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich, który odbył się w ostatnią sobotę stycznia w Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Bibliotece w Gniewinie. Panie spotkały się, by rywalizować o tytuł najlepszego koła w Powiecie Wejherowskim. W tym roku bezkonkurencyjne okazały się gospodynie ze Strzepcza.

Już po raz dwudziesty panie rywalizowały w Powiatowym Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich. Organizatorem wydarzenia był Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Wejherowie oraz Starostwo Powiatowe w Wejherowie. W konkursie o tytuł Grand Prix walczyło 5 kół z terenu powiatu wejherowskiego. Gminę Wejherowo reprezentowało KGW Bolszewo, Gminę Gniewino KGW Rybno, Gminę Szemud KGW Leśno, Gminę Łęczyce KGW Brzeźno Lęborskie, a Gminę Linia KGW Strzepcz.

Ten turniej to nie tylko znakomita zabawa, ale przede wszystkim promocja tradycji regionu i jego wartości kulturowych, dlatego bardzo się cieszę, że przez dwadzieścia lat udało się to kontynuować – zaznacza Starosta Wejherowski Gabriela Lisius.

Panie musiały się zmierzyć w następujących konkurencjach: produkt tradycyjny – śledź marynowany w oleju, tablica – „1918-2018 My Polacy”, moda – „Otulona kwiatami”, scenka kabaretowa – „Kagiewuszki kandydują – program wyborczy na wesoło” oraz piosenka „O mojej mamie”.

Turniejowe zmagania oceniało jury w składzie: Jacek Thiel Wicestarosta Wejherowski, Hanna Rocławska Kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Wejherowie, Agnieszka Czerska pracownik Starostwa Powiatowego w Wejherowie oraz Dorota Grzywacz Przewodnicząca KGW Kostkowo (ubiegłoroczny laureat Grand Prix).

Panie wykazały się kreatywnością, pomysłowością, humorem i talentami aktorskimi, dlatego mieliśmy trudne zadanie, aby wyłonić zwycięzcę – podkreśla przewodniczący jury Jacek Thiel.

W kulinarnych zmaganiach najsmaczniejszy okazał się śledź KGW Bolszewo. Najlepiej z tablicą patriotyczną poradziły sobie panie z KGW Strzepcz. W konkurencji modowej oryginalną suknią kwiatową zachwyciły jury reprezentantki KGW Brzeźno Lęborskie. W scence kabaretowej, za talent aktorski i poczucie humoru doceniono KGW Rybno, natomiast w piosence o mamie  wygrały panie z  KGW Leśno.

Tytuł Grand Prix oraz nagrodę specjalną, wyjazd do Truskawca na polsko-ukraiński Festiwal Kultury, zdobyło KGW Strzepcz, które będzie reprezentować Powiat Wejherowski podczas Wojewódzkiego Finału Kół Gospodyń Wiejskich w Żukowie.

Celem Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich jest popularyzowanie dziedzictwa kulturowego swojego regionu, inspirowanie do pracy zespołowej, pobudzenie aktywności wśród mieszkańców, wymiana doświadczeń oraz dbałość o międzypokoleniowy przekaz lokalnych tradycji.