czwartek, 25 lutego 2021 r.

imieniny: Almy, Cezarego, Jarosława

Koronawirus: aktualne informacje i zalecenia DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Powiatowe Obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" (WIDEO)

Powiatowe Obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" (WIDEO)

Uroczystą Mszą Św. oraz Apelem Pamięci przy Bramie Piaśnickiej Samorząd Powiatu Wejherowskiego uczcił przypadający 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Święto jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny. 

Obchody poprzedził występ artystyczny w wykonaniu młodzieży z powiatowych szkół. Następnie w kościele pw. Chrystusa Króla i Bł. Alicji Kotowskiej została odprawiona uroczysta Msza Św. w intencji Żołnierzy Wyklętych i Ojczyzny pod przewodnictwem ks. prałata Daniela Nowaka.

Po mszy nastąpił uroczysty przemarsz pod Bramę Piaśnicką przy akompaniamencie Orkiestry Dętej Gminy Wejherowo, gdzie odbyły się dalsze uroczystości.

Spotykamy się dzisiaj w dniu szczególnym, w dniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, aby uczcić pamięć polskich żołnierzy, oficerów, działaczy politycznych i tych wszystkich, którzy w nierównej beznadziejnej walce zdecydowali się trwać i walczyć z bronią w ręku za niepodległą Polskę po 1945 r. Przez lata skazani na zapomnienie doczekali się godnego upamiętnienia. Dzisiaj, wbrew intencji władz komunistycznych większość Polaków ich zna, są na kartach historii, ich imieniem nazywane są ulice, place, szkoły. W Powiecie Wejherowskim w miejscowości Pobłocie (Gmina Linia) znajduje się szkoła podstawowa, która 10 października 2013 r., w 150-lecie placówki, jako pierwsza w Polsce przyjęła imię „Żołnierzy Niezłomnych”. Wybór takiego patrona to sposób na zachowanie wśród młodego pokolenia pamięci o ludziach zasłużonych dla naszej Ojczyzny – mówił Wicestarosta Wejherowski Jacek Thiel. – Obyśmy nigdy nie zapomnieli, że nasza wolność okupiona została krwią „Żołnierzy Wyklętych – Niezłomnych” – zakończył wicestarosta.

Następnie odbył się Apel Poległych przygotowany przez uczniów z Powiatowego Zespołu Szkół w Redzie. Ostatnim punktem obchodów było uroczyste złożenie kwiatów i zniczy przy Bramie Piaśnickiej.

Warto przypomnieć, iż 3 lutego 2011 r. Sejm uchwalił ustawę o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dzień ten podkreśla zasługi organizacji i oddziałów niepodległościowych, które po zakończeniu II wojny światowej nie godząc się na okupację sowiecką, zdecydowały się na podjęcie walki w obronie niepodległego bytu państwowego i narodowego Polaków.