czwartek, 8 grudnia 2022 r.

imieniny: Delfiny, Marii, Wirginiusza

Koronawirus: aktualne informacje i zalecenia DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

To już 70 lat. Jubileusz I LO w Rumi

To już 70 lat. Jubileusz I LO w Rumi

I Liceum Ogólnokształcące im. Książąt Pomorskich w Rumi świętowało 70. urodziny. Wydarzenie było okazją do oficjalnego otwarcia nowej, rozbudowanej części  obiektu.

Minęło dokładnie 70 lat od momentu, gdy pierwsi uczniowie przekroczyli mury rumskiego liceum. Obchody jubileuszowe rozpoczęły się mszą św. w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych w Rumi, której przewodniczył ks. prof. Henryk Skorowski, absolwent I LO z 1968 r.

Następnie odbyła się uroczysta Gala, której motywem przewodnim była piosenka z repertuaru Zbigniewa Wodeckiego. Słowa Lubię wracać tam, gdzie byłem już…stały się mottem, do którego odwołała się w swoim przemówieniu dyrektor Lucyna Penkowska. Program artystyczny, w wykonaniu absolwentów, uczniów, nauczycieli i przyjaciół szkoły był sentymentalną podróżą do przeszłości oraz okazją do wspomnień i refleksji. Ogromny aplauz wzbudził film, przygotowany specjalnie na tę okazję, w którym historię Liceum opowiedzieli jego kolejni dyrektorzy, nauczyciele i absolwenci.

W wydarzeniu udział wzięli m.in. Starosta Wejherowski Gabriela Lisius, Wicestarosta Jacek Thiel, Przewodniczący Rady Powiatu Józef Reszke, członkowie zarządu powiatu: Jolanta Król i Ludwik Zegzuła, wizytator Kuratorium Oświaty Marzena Lipka, ks. Proboszcz Janusz Sikora, przedstawiciele władz miasta, służb mundurowych, radni powiatowi i miejscy, dyrektorzy jednostek organizacyjnych powiatu i miasta, dyrektorzy szkół, wykonawcy budowlani, przyjaciele i sympatycy szkoły, w tym  z partnerskiego gimnazjum w Bawarii.

Na przestrzeni lat szkoła zmieniała się i dostosowywała do nowych warunków. W istocie jednak wytworzyła bogatą tradycję, swój klimat i przede wszystkim połączyła kilka pokoleń ludzi – nauczycieli, pedagogów oraz uczniów i absolwentów – mówiła podczas wystąpienia Starosta Wejherowski Gabriela Lisius. – I Liceum Ogólnokształcące im. Książąt Pomorskich w Rumi jest placówką o ugruntowanej pozycji na rynku oświatowym, na trwałe wpisaną w edukacyjną mapę powiatu wejherowskiego, a przede wszystkim o bardzo dobrej jakości kształcenia. Na sukces szkoły złożyła się wieloletnia praca wysoko wykwalifikowanej oraz cieszącej się uznaniem i autorytetem Kadry Pedagogicznej. Z okazji Jubileuszu 70-lecia szkoły dziękuję wszystkim dyrektorom, nauczycielom, pedagogom oraz pracownikom liceum, którzy przez siedem dekad tworzyli tę społeczność, budowali i podtrzymywali jej tradycje – zakończyła starosta.

Placówka od wielu lat systematycznie się rozwija, poszerzając swoją ofertę edukacyjną o nowe kierunki kształcenia. Nowością, zgodnie z oczekiwaniami uczniów, stało się utworzenie klasy dwujęzycznej. Z roku na rok zwiększa się także liczba uczniów, którzy decydują się na kontynuowanie nauki w I Liceum. Wobec dynamicznego rozwoju szkoły koniecznością stała się jej rozbudowa. Podczas wydarzenia nastąpiło uroczyste otwarcie nowej części obiektu.

Dzięki rozbudowie zyskaliśmy pięć nowoczesnych sal lekcyjnych oraz duże pomieszczenie wielofunkcyjne, które w zależności od potrzeb będzie pełnić rolę sali konferencyjnej, wykładowej lub miejsca spotkań z ciekawymi ludźmi ze świata nauki, sztuki i muzyki. W budynku pojawiła się też winda. Obecnie prowadzony jest drugi etap prac, w wyniku których powstanie biblioteka oraz multimedialna czytelnia. Rozbudowa finansowana jest w całości z budżetu Powiatu Wejherowskiego, a jej łączny koszt to ponad sześć milionów złotych – podkreśliła  Dyrektor I LO w Rumi Lucyna Penkowska.

Szkoła planuje cały czas się rozwijać i dostosowywać się do zmieniających się warunków, by uczniowie mieli szansę na lepszy rozwój.

Przed nami jeszcze wiele wyzwań i odpowiedzialnych zadań. Wkraczamy w ósmą dekadę istnienia szkoły świadomi oczekiwań, jakim musimy sprostać. Patrzymy w przyszłość z nadzieją, że zrealizujemy kolejne ambitne zamierzenia – zaznaczyła Lucyna Penkowska.