wtorek, 17 maja 2022 r.

imieniny: Brunony, Sławomira, Wery

Koronawirus: aktualne informacje i zalecenia DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Blisko 700 tys. zł na ochronę środowiska

Blisko 700 tys. zł na ochronę środowiska

Trzynaście  podmiotów z terenu powiatu wejherowskiego otrzymało dotacje finansowe na zadania z zakresu ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Łączna kwota środków przeznaczonych w tym roku przez Zarząd Powiatu Wejherowskiego na ten cel wyniosła 660 tys. zł.

W Starostwie Powiatowym w Wejherowie odbyło się podpisanie umów w związku z przekazaniem dotacji celowej z budżetu powiatu na finansowanie lub dofinansowanie zadań z zakresu ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Pieniądze na ten cel pochodzą z wpływów uzyskanych z tytułu opłat za korzystanie ze środowiska i kar pieniężnych pobieranych na podstawie ustawy.

W uroczystym podpisaniu udział wzięli Starosta Wejherowski Gabriela Lisius, Etatowy Członek Zarządu Jacek Thiel oraz przedstawiciele wnioskodawców, którzy otrzymali dofinansowania na konkretne zadania.

–  Troska o środowisko naturalne i zachowanie jego wartości jest naszym obowiązkiem – mówiła Gabriela Lisius Starosta Wejherowski.  – Dlatego od wielu lat wspieramy firmy i stowarzyszenia, które dbają o środowisko naturalne na terenie naszego powiatu.

Największą dotację w wysokości 450 tys. zł na zagospodarowanie terenu zieleni wokół placówki otrzymała Powiatowa Biblioteka Publiczna. Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie udzielono wsparcia w wysokości 50 tys. zł na rewitalizację przypałacowego parku oraz 2 tys. zł na dofinansowanie konferencji „Rak na wspak”, poświęconej ochronie raka szlachetnego. Wejherowski Klub Sportowy „Gryf” na całoroczne utrzymanie terenów zielonych na terenie stadionu otrzymał 50 tys. zł.  Dofinansowanie z budżetu powiatu w wysokości 40 tys. zł otrzymała także parafia Matki Bożej Różańcowej w Luzinie oraz 30 tys. zł parafia św. Józefa Oblubieńca NMP w Sychowie na instalację fotowoltaiczną do ogrzewania budynków parafialnych.

Na ochronę wód rzecznych i jeziornych, likwidację dzikich wysypisk, konserwację, odmulanie rowów czy prowadzenie edukacji ekologicznej wśród dzieci, młodzieży i wędkarzy udzielono wsparcia po 10 tys. zł Spółce Wodnej „Kniewo” i Komunalnemu Związkowi Gmin „Dolina Redy i Chylonki” oraz po 3 tys. zł  Społecznej Straży Rybackiej przy Kole nr 80 w Wejherowie, przy Kole nr 85 w Gniewinie, przy Kole nr 126 w Redzie, przy Kole nr 47 w Gdyni oraz przy Kole nr 44 Stoczni Marynarki Wojennej. Dotację z powiatu otrzymał również PZW Koło nr 50 w Rumi.

Warto również wspomnieć, że wpływy pozyskiwane z tytułu kar za zanieczyszczanie środowiska są coraz mniejsze.

Obecnie firmy coraz większą uwagę poświęcają na ekologiczne rozwiązania, z czego należy się cieszyć, bo to oznacza, że coraz bardziej dbamy o środowisko naturalne – zaznaczyła podczas spotkania Starosta Wejherowski Gabriela Lisius.