piątek, 30 września 2022 r.

imieniny: Geraldy, Honoriusza, Wery

14°
Koronawirus: aktualne informacje i zalecenia DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Siła argumentu. Młodzież debatowała o zakazie używania smartfonów w szkole

Siła argumentu. Młodzież debatowała o zakazie używania smartfonów w szkole

W Powiatowym Zespole Szkół nr 1 w Rumi odbył się Finał Debaty Oksfordzkiej, podczas której postawiono tezę: „W szkole powinien zostać wprowadzony zakaz używania smartfonów”. W wydarzeniu spotkały się drużyny z I Liceum Ogólnokształcącego w Rumi, które musiały zaprezentować swoje stanowiska.

Podczas słownej rywalizacji młodzież zmierzyła się z tezą, która wychodzi naprzeciw wyzwaniom towarzyszącym polskiej edukacji w związku z dynamicznym rozwojem nowych technologii – czy wprowadzić zakaz używania smartfonów w szkole.  Argumenty i poziom debaty oceniała publiczność oraz goście specjalni spotkania: Etatowy Członek Zarządu Jacek Thiel oraz Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu Wejherowskiego Anna Jamróz-Szadaj.

Debata oksfordzka to sztuka dialogu, która rozwija w uczestnikach kulturę dyskutowania, konieczność dostosowania się do reguł oraz zmusza mówców do dobrego przygotowania i konkretnych wypowiedzi – podkreśla jedna z inicjatorek debaty i zarazem radna powiatowa z Rumi Anna Jamróz-Szadaj. – Jestem pełna podziwu dla uczniów, którzy wzięli udział w debacie, bo wykazali się niezwykłą dojrzałością, elokwencją oraz umiejętnością merytorycznej dyskusji.

Projekt jest przedsięwzięciem realizowanym przez Instytut Debaty Publicznej przy wsparciu samorządu powiatu wejherowskiego oraz rumskiego liceum.

Misją Instytutu jest organizacja najwyżej jakości projektów edukacyjnych, a także wspieranie budowy społeczeństwa obywatelskiego opartego na założeniach demokracji deliberatywnej poprzez promocję umiejętności miękkich, które są niezbędne zarówno w życiu prywatnym, jak i dyskusjach publicznych.

Podczas wydarzenia dwa czteroosobowe zespoły przedstawiały swoje stanowiska za pomocą konkretnych argumentów. Drużyna „propozycji” w składzie: Ilona Dargacz, Emil Reszczyński, Michał Skowroński i Maja Nowak przekonywała publiczność do wprowadzenia zakazu używania smartfonów w szkole. Natomiast zespół „opozycji” w skład którego weszli: Weronika Szulc, Marek Gross, Julia Musiałkowska, Katarzyna Westa miał za zadanie podważyć tezę. Marszałkiem debaty był Andrzej Skiba z Instytutu Debaty Publicznej.

Werdykt ostatecznie wydała publiczność, według której więcej korzyści przyniesie wprowadzenie zakazu korzystania ze smartfonów w szkole.

Warto przypomnieć, że do Polski debata oksfordzka trafiła w pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych za sprawą profesora Zbigniewa Pełczyńskiego. W ostatnich latach nastąpił dynamiczny wzrost zainteresowania modelem debaty oksfordzkiej, która adresowana jest w szczególności do młodzieży i studentów.