poniedziałek, 6 lutego 2023 r.

imieniny: Amandy, Bogdana, Doroty

Powiat Wejherowski wspiera renowację zabytków

Powiat Wejherowski wspiera renowację zabytków

Siedem zabytkowych kościołów z terenu Powiatu Wejherowskiego otrzymało pieniądze na remont swoich obiektów. W Parafii pw. Trójcy Świętej odbyło się uroczyste podpisanie umów dotyczących przyznania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków położonym na obszarze powiatu.

W tym roku Rada Powiatu Wejherowskiego przeznaczyła na ten cel 230 tys. zł.

Wśród kościołów, które otrzymały wsparcie znalazły się.

-Parafia pw. Trójcy Świętej w Wejherowie w wysokości 40 tys. zł, na przeprowadzenie prac konserwatorsko-restauratorskich przy szafach zakrystyjnych drewnianych i polichromowanych

-Parafia pw. św. Antoniego Padewskiego w Łęczycach 15 tys. zł, na przeprowadzenie prac konserwatorskich w kruchcie oraz prac związanych z oknami w kościele filialnym pw. św. Izydora Rolnika w Świetlinie.

–Parafia Miłosierdzia Bożego w Sasinie - 40 tys. zł, z przeznaczeniem na wykonanie prac remontowo-konserwatorskich przy renowacji ścian zewnętrznych kościoła filialnego św. Piotra i Pawła w Ciekocinie.

–Parafia Św. Wawrzyńca w Luzinie – 30 tys. zł, z przeznaczeniem na wykonanie dokumentacji konserwatorsko-budowlanej w zakresie rekonstrukcji zwieńczania wieży kościoła parafialnego w Luzinie.

–Parafia Św. Mateusza Apostoła w Górze – 30 tys. zł, z  przeznaczeniem  na wykonanie prac konserwatorskich w zakresie oczyszczania i malowania ścian w kościele.

-Parafii Rzymskokatolickiej św. Apostołów Piotra i Pawła w Brzeźnie   Lęborskim - 25 tys. zł, na wykonanie I etapu prac konserwatorskich w zakresie montażu strefowego ogrzewania w kościele w Brzeźnie Lęborskim.

–Św. Józefa Oblubieńca NMP w Zwartowie – 50 tys. zł z, przeznaczeniem na wykonanie I etapu prac remontowo-konserwatorskich w zakresie remontu elewacji ceglanej kościoła w Zwartowie.

 – Dzięki tym środkom udało się zrewitalizować wiele cennych obiektów sakralnych znajdujących się na terenie powiatu wejherowskiego, m.in. kościół w Zwartowie, Górze, Luzinie czy Trójcy Świętej w Wejherowie. - mówiła podczas spotkania Gabriela Lisius, Starosta Wejherowski.

Należy również wspomnieć, że z roku na rok środki na ochronę zabytków są coraz większe.

W 2015 r. na ten cel powiat przeznaczył 190 tys. zł, w 2016 r. 210 tys. zł, w 2017 r 240 tys. zł. W 2018 r. 230 tys. zł.

 

 

Rozlicz PIT w powiecie wejherowskim
Projekt zrealizowany przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych przy współpracy z PITax.pl PIT Online
Przekaż 1,5% w powiecie wejherowskim
Projekt zrealizowany przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych przy współpracy z PITax.pl PIT Online