sobota, 9 grudnia 2023 r.

imieniny:Anety, Leokadii, Wiesława

Rondo dla samochodów i śmigłowców

Rondo dla samochodów i śmigłowców

Na skrzyżowaniu ulicy Oliwskiej z Leśną, Strażacką i Szkolną w Kielnie, w gminie Szemud oficjalnie oddano do użytku nowe, pięciowlotowe rondo, które jest też lądowiskiem dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Zakończyła się budowa nowego ronda w Kielnie. Dnia 9 lipca br. w obecności m.in.: Wojewody Pomorskiego Dariusza Drelicha, Starosty Wejherowskiego Gabrieli Lisius, Przewodniczącego Rady Powiatu Wejherowskiego Ryszarda Czarneckiego, Wiceprzewodniczącej Rady Powiatu Wejherowskiego Genowefy Słowi, Dyrektora Zarządu Dróg dla Powiatów Puckiego i Wejherowskiego Roberta Lorbieckiego, Wójta Gminy Szemud Ryszarda Kalkowskiego, radnych, zaproszonych gości oraz przedstawicieli Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, odbyło się oficjalne przekazanie tej inwestycji.

Nowe rondo ma czterdzieści dwa metry średnicy, pięć wlotów oraz lądowisko dla helikopterów. Jak podkreślił podczas wydarzenia Wójt Gminy Szemud Ryszard Kalkowski, to pierwsze takie rondo w województwie pomorskim, w którym na środku znajduje się lądowisko dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Realizacja zadania zajęła osiem miesięcy. Prace wykonywane były od 24 października 2017 r. do 25 czerwca br.

Jest to największa i najbardziej kosztowna inwestycja drogowa powiatu zrealizowana w obecnej kadencji – podkreśliła podczas otwarcia ronda Starosta Wejherowski Gabriela Lisius. – To skrzyżowanie jest ważne, ponieważ znajduje się zarówno na drodze wojewódzkiej, jak i powiatowej, czyli na drogach o dużym natężeniu ruchu. Budowa ronda miała na celu przede wszystkim poprawę bezpieczeństwa nie tylko kierowców, ale również pieszych.

Całkowity koszt zadania wyniósł 7,3 mln zł. Przedsięwzięcie po połowie zostało sfinansowane ze środków Powiatu Wejherowskiego i Gminy Szemud.

W ramach inwestycji kierowcy i mieszkańcy zyskali nie tylko bezpieczne skrzyżowanie o ruchu okrężnym. Powstała także kanalizacja deszczowa, nowoczesne oświetlenie, parkingi, chodniki, zatoki autobusowe i wiaty przystankowe oraz azyle dla pieszych.

Trasa Karczemki-Szemud, to jedna z najbardziej uczęszczanych i ruchliwych dróg na terenie powiatu wejherowskiego. Nowa inwestycja znacząco wpłynie na bezpieczeństwo użytkowników korzystających z tej drogi oraz  upłynni ruch w tym miejscu. Dodatkowo lądowisko dla śmigłowców zwiększy

Przekaż 1,5% w powiecie wejherowskim
Projekt zrealizowany przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych przy współpracy z PITax.pl PIT Online

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Szczegółowe warunki znajdzies w Polityce Prywatności