poniedziałek, 6 lutego 2023 r.

imieniny: Amandy, Bogdana, Doroty

Kaszubi świętowali w Luzinie

Kaszubi świętowali w Luzinie

Gospodarzem 20. Światowego Zjazdu Kaszubów, wpisującego się w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości oraz w 20-lecie istnienia powiatów w Polsce, było Luzino. Gościem specjalnym wydarzenia był Prezydent RP Andrzej Duda.

Wydarzenie promujące tradycję, historię i język kaszubski przyciągnęło tłumy przyjezdnych gości. W spotkaniu wzięli udział nie tylko Kaszubi z Polski, ale także z Kanady, Stanów Zjednoczonych czy Ekwadoru. Nie zabrakło również przedstawicieli lokalnych samorządów, radnych oraz włodarzy partnerskich miast, w tym m.in. Wojewody Pomorskiego Dariusza Drelicha, Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka, Starosty Wejherowskiego Gabrieli Lisius, Przewodniczącego Rady Powiatu Wejherowskiego  Ryszarda Czarneckiego oraz Wójta Gminy Luzino Jarosława Wejera.

Obchody zainaugurowała uroczysta msza święta odprawiona przed kościołem św. Wawrzyńca. Następnioe Prezydent Andrzej Duda wziął udział w odsłonięciu obelisku poświęconego prof. Gerardowi Labudzie, wybitnemu Kaszubie, historykowi i mediewiście. Pamiątkowy kamień stanął przy Szkole Podstawowej nr 2 w Luzinie.

- Zjazdy są szczególną okazją do wspólnego poznawania i odkrywania kultury i piękna kaszubskiego regionu - podkreśliła podczas wydarzenia Starosta Wejherowski Gabriela Lisius. - Ponadto służą integracji całej społeczności kaszubskiej.

Po powitaniu rozpoczęło się wspólne biesiadowanie. Na stadionie można było znaleźć stoiska z kaszubskimi specjałami kulinarnymi, rękodziełem i pamiątkami. Ponadto uczestnicy mogli zobaczyć m.in. występy kaszubskich zespołów czy obejrzeć turniej baśki.

Warto przypomnieć, że Zjazdy Kaszubów są imprezą cykliczną organizowaną regularnie od 20 lat. Pierwszy zjazd odbył się 19 czerwca 1999 r. w Chojnicach. W następnych latach Kaszubi gościli m.in. w Helu, Wejherowie, Kartuzach, Słupsku, Kościerzynie, Łebie, Bytowie, Pucku, Lęborku oraz Władysławowie.

Na terenie powiatu wejherowskiego w obecnej kadencji odbyły się trzy zjazdy, w 2015 r. w Redzie, w 2017 r. w Rumi oraz w 208 r. w Luzinie.

 
Rozlicz PIT w powiecie wejherowskim
Projekt zrealizowany przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych przy współpracy z PITax.pl PIT Online
Przekaż 1,5% w powiecie wejherowskim
Projekt zrealizowany przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych przy współpracy z PITax.pl PIT Online