czwartek, 28 marca 2024 r.

imieniny:Anieli, Kasrota, Soni

Uroczyste oddanie budynku Starostwa Powiatowego po rozbudowie

Dzisiaj odbyło się oficjalne oddanie siedziby Starostwa Powiatowego w Wejherowie po przebudowie i rozbudowie. Jak zaznaczyła podczas uroczystości Starosta Wejherowski, to historyczny moment dla Samorządu Powiatu Wejherowskiego i jego mieszkańców. Decyzja o konieczności rozbudowy została podyktowana w dużym stopniu szybkim wzrostem liczby mieszkańców oraz przybywaniem nowych zadań m.in. z zakresu administracji rządowej. Nadrzędnym celem inwestycji było znaczące polepszenie warunków pracy urzędników, a co za tym idzie usprawnienie obsługi interesantów i skrócenie czasu obsługi. Obecnie liczba ludności w Powiecie Wejherowskim przekroczyła 220 tys., co plasuje go na pierwszym miejscu w województwie pomorskim i czwartym w Polsce wśród powiatów ziemskich.

– Bardzo się cieszę się, że po blisko pięćdziesięciu latach budynek Starostwa Powiatowego w Wejherowie odzyskał dawny wygląd, który od ponad wieku jest nieodłączną częścią panoramy architektonicznej Miasta Wejherowa. Dzięki rozbudowie urzędnicy będą mieli lepsze warunki do pracy, a klienci odwiedzający urząd wyższy standard obsługi – powiedziała podczas otwarcia Starosta Wejherowski Gabriela Lisius.

W wydarzeniu wziął udział m.in. Rzecznik Prasowy Rady Ministrów Piotr Müller, Wicewojewoda Pomorski Mariusz Łuczyk, Dyrektor Oddziału Pomorskiego Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Dariusz Majorek, samorządowcy z powiatu wejherowskiego, delegacja z partnerskiego powiatu nowosądeckiego oraz zaproszeni goście.

W imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Wicewojewoda Pomorski Mariusz Łuczyk wręczył odznaczenia państwowe. Brązowy Krzyż Zasługi otrzymał Wicestarosta Wejherowski Jacek Thiel. Medalami Stulecia Odzyskanej Niepodległości uhonorowano Starostę Wejherowskiego Gabrielę Lisius, Dziekana Dekanatu Wejherowo ks. Infułata Daniela Nowaka oraz Naczelnika Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Wejherowie Mirosława Lademanna.

W ramach prac modernizacyjno-remontowych oraz budowlanych powstała trzecia kondygnacja z mansardowym dachem i 900 m kw. nowej powierzchni użytkowej, w której znalazły się 34 nowe pomieszczenia biurowe w tym sala konferencyjna w pełni zinformatyzowana z możliwością podziału na dwie mniejsze, która będzie wykorzystywana do organizacji konferencji, spotkań, szkoleń jak również rozpraw administracyjnych.

Całkowity koszt rozbudowy budynku Starostwa Powiatowego wyniósł blisko 10,5 mln zł. Zadanie realizowane było przy wsparciu środków zewnętrznych, które pozyskano z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w wysokości 5,3 mln zł oraz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w kwocie 100 tys. zł, które przeznaczone zostały na wymianę dźwigu osobowego dla potrzeb osób niepełnosprawnych.

Wszystkie prace prowadzone były pod nadzorem Miejskiego Konserwatora Zabytków, ponieważ budynek starostwa objęty jest ochroną konserwatorską i ujęty w Gminnej Ewidencji zabytków Miasta Wejherowa, stanowiąc w przestrzeni rzeczywisty ośrodek administracyjno-kulturowy Powiatu Wejherowskiego. Prace modernizacyjne trwały od kwietnia 2020 r. do czerwca 2022 r. Generalnym wykonawcą inwestycji była firma „Woj-mar” Mariusz Gustowski.