sobota, 20 kwietnia 2024 r.

imieniny:Agnieszki, Amalii, Czecha

Pielgrzymki na Kalwarię Wejherowską wraz z pokłonem feretronów w drodze na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego

Z inicjatywy Starosty Wejherowskiego Gabrieli Lisius, tradycja pielgrzymowania na Kalwarię Wejherowską oraz pokłonów feretronów może zostać wpisana na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Wstępna ocena ekspertów wskazuje, że kwalifikują się do wpisu i dlatego rozpoczęta zostanie wymagana procedura. Wejście na Krajową listę będzie wyrazem uznania dla tej pięknej tradycji i osób kultywujących ją od pokoleń.

Gabriela Lisius Starosta Wejherowski: - Zależy nam na tym, by nasza tradycja pielgrzymek została zauważona i doceniona. Chcielibyśmy, by kolejne pokolenia rozumiały wartość duchową i kulturową pielgrzymek. Czeka nas długa droga. Jesteśmy pewni, że jeśli zakończymy ten proces sukcesem, będzie to niezwykle cenna promocja dziedzictwa kulturowego Powiatu Wejherowskiego.