piątek, 19 kwietnia 2024 r.

imieniny:Alfa, Leonii, Tytusa

Odznaka Honorowa dla Chóru Św. Cecylii z Rumi

Na wniosek Starosty Wejherowskiego Zespół Śpiewaczy Św. Cecylia uhonorowany został Odznaką Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Wyróżnienie wręczono za szczególne zasługi w działalności artystycznej i kulturalnej oraz całokształt pracy w dziedzinie popularyzacji pieśni chóralnej.

Odznaka wręczona została podczas Koncertu Jubileuszowego z okazji 100-lecia działalności chóru, który odbył się w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Rumi. Aktu dekoracji, w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dokonał Starosta Wejherowski Gabriela Lisius. Medal w imieniu zespołu odebrała Prezes Chóru Teresa Kaleta oraz Dyrygent Krzysztof Brzozowski.
W koncercie pod dyrekcją Krzysztofa Brzozowskiego wystąpili: Pomorska Orkiestra Symfoniczna oraz Chór Św. Cecylii wraz z gośćmi: Martą Burdynowicz i Małgorzatą Walewską.

Chór Św. Cecylii działa nieprzerwanie od 1921 r. Swoją pracę na rzecz propagowania kultury wokalnej zespół rozpoczął od ubogacania liturgii śpiewem, dając tym samym początek pięknej tradycji łączenia kultu religijnego z zespołowym muzykowaniem oraz propagowaniem kultury muzycznej i lokalnej, w tym kultury kaszubskiej. Od stu lat chór angażuje się w życie kulturalne powiatu i regionu. Brał udział w wielu polskich i międzynarodowych festiwalach, konkursach i przeglądach zespołów muzycznych, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. Od 2002 r. dyrygentem chóru jest Krzysztof Brzozowski. W 2012 r. zespół odznaczony został Medalem „Za Zasługi dla Powiatu Wejherowskiego”.