piątek, 29 marca 2024 r.

imieniny:Marka, Wiktoryny, Zenona

„Regionalia” 2022

W Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie odbyły się XVII Regionalne Integracyjne Spotkania Dzieci i Młodzieży Województwa Pomorskiego.

W wydarzeniu wzięli udział uczniowie z placówek kształcenia specjalnego z regionu, m.in. z Barcic, Damnicy, Gdyni, Słupska, Tczewa i Wejherowa, ze Szkoły Podstawowej w Miłoszewie i Strzepczu oraz studenci Etnofilologii Kaszubskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Podczas części warsztatowej uczestnicy „Regionaliów” pod okiem instruktorów malowali na szkle motywy kaszubskie, tworzyli wyroby z filcu, czerpali papier oraz uczestniczyli w warsztatach muzycznych.

– „Regionalia” mają bogatą historię, po raz pierwszy odbyły się w 2000 r. Dzięki tej inicjatywie uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi mają możliwość integracji ze środowiskiem rówieśniczym, z uczniami pełnosprawnymi oraz brać udział w ciekawych warsztatach przybliżających lokalną kulturę – mówi Starosta Wejherowski Gabriela Lisius.

Organizatorami wydarzenia było Starostwo Powiatowe w Wejherowie, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie o/Wejherowo oraz Powiatowy Zespół Kształcenia Specjalnego w Wejherowie.

Celem spotkania jest rozbudzanie zainteresowań uczniów niepełnosprawnych intelektualnie kulturą Kaszub, integracja z uczniami szkół ogólnodostępnych, wyzwalanie aktywności uczniów poprzez udział w warsztatach prowadzonych przez  twórców kaszubskich i instruktorów oraz zapewnienie uczestnikom pozytywnych przeżyć.