poniedziałek, 6 lutego 2023 r.

imieniny: Amandy, Bogdana, Doroty

Konkurs „Méster Bëlnégò Czëtaniô” za nami

Konkurs „Méster Bëlnégò Czëtaniô” za nami
Ponad 150 mistrzów pięknego czytania po kaszubsku spotkało się w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Wcześniej przebrnęli oni przez powiatowe i gminne eliminację, w których wzięło udział łącznie około 1300 uczestników. To dotychczasowy rekord pod względem frekwencji.
 
Finaliści zostali podzieleni na sześć kategorii wiekowych. Oceniały ich dwie komisje. Starszych wysłuchali: Danuta Pioch (przewodnicząca), Janina Kurowska i ks. Marian Miotk. Młodszych oceniali: Wanda Lew-Kiedrowska (przewodnicząca), Elżbieta Bugajna i Mateusz Klebba.
 
Uczniowie klas I-II (29 osób) czytali wiersze Janusza Mamelskiego. Zwyciężyła Barbara Mejna (SP nr 9 w Wejherowie), drugie miejsce zajął Aleksander Woelk (SP w Strzebielinie), a trzecie Nikola Gańska (SP w Stężycy). Wyróżnienia otrzymali: Zofia Kapiszka (SP w Łubnie), Małgorzata Rumpca (SP w Leśniewie) i Aleksander Gajęcki (SP w Kaliskach Kościerskich).
 
Uczniowie kl III-IV zmagali się z fragmentami książki Janusza Mamelskiego Jantarowi skôrb. Najlepiej z grona 29 uczestników poradziła sobie z nimi Dagmara Lis (SP w Redkowicach), drugi był Leon Makurat (SP nr 4 w Kościerzynie), a trzeci Szymon Główczewski (SP w Nowej Wsi Lęborskiej). Wyróżnieni zostali: Kacper Różek (SP w Swornegaciach), Urszula Ryduchowska (SP nr 1 w Rumi) i Zofia Grzonka (SP nr 1 w Bytowie).
 
Lekturą w kategorii kl. V-VI (29 uczestników) były wybrane teksty Jerzego Sampa z książki Zaklãtô stegna. Zwyciężyła Roksana Głodowska (ZS w Skorzewie), druga była Zofia Drewczyńska (ZS w Skorzewie), trzecia Julia Depka Prądzińska (ZS w Brzeźnie Szlacheckim). Wyróżnienia jurorzy przyznali Paulinie Bielawie (SP w Trzepowie), Michalinie Marcińskiej (SP w Chmielnie) i Mai Perszewskiej (SP w Kornem).
 
Na młodzież z kl. VII-VIII (27 uczestników) czekały fragmenty z Lesôcczich pòwiôstków Bolesława Borka. Najpiękniej przeczytali je: Fabian Okrój (SP w Łebieńskiej Hucie), I m.), Olga Tomaczkowska (ZS w Skorzewie, II m.) i Roksana Czaja (SP w Kożyczkowie, III m.). Wyróżnienia otrzymali: Zofia Brokowska (SP w Łebieniu), Magdalena Konkol (SP w Pomieczynie) i Paulina Majkowska (ZS w Skorzewie).
 
Uczniowie szkół ponadpodstawowych czytali teksty ks. Jana Walkusza z Wiertlów Bòżégò widu. Z grona 20 uczestników najlepsza była Kornelia Garstka (I LO w Wejherowie), druga Wiktoria Cybula (ZSZiO w Kartuzach), a trzeci Michał Moga (II LO w Chojnicach). Wyróżnieni zostali: Konstancja Kitowska (I LO w Kartuzach), Kacper Krzebietke (Collegium Marianum w Pelplinie) i Nadia Stromska (Powiatowe Centrum Edukacyjne w Lęborku).
 
W kategorii dorosłych do finału awansowało 17 uczestników. Najlepiej fragmenty powieści Cësk Stanisława Jankego czytała Iwona Makurat, drugi był Paweł Wittbrodt, a trzeci Piotr Kowalewski. Wyróżnienia jurorzy przyznali Brunonowi Królowi, Karolinie Serkowskiej-Sieciechowskiej i Annie Wodniczak.

 

 

Rozlicz PIT w powiecie wejherowskim
Projekt zrealizowany przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych przy współpracy z PITax.pl PIT Online
Przekaż 1,5% w powiecie wejherowskim
Projekt zrealizowany przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych przy współpracy z PITax.pl PIT Online