piątek, 29 marca 2024 r.

imieniny:Marka, Wiktoryny, Zenona

Ocalić przed zapomnieniem Dzieci Syberyjskie

W budynku, w którym dzisiaj znajduje się Powiatowy Zespół Kształcenia Specjalnego przebywało kilkaset dzieci, które zostały ewakuowane z Syberii, między innymi dzięki pomocy Japońskich wojsk.

W Wejherowie znalazły się w 1923 r., było ich około trzystu. Tę historię ocalić od zapomnienia chce Powiat Wejherowski, między innymi dzięki inicjatywie Starosty Wejherowskiego Gabrieli Lisius powstanie stała wystawa związana z tamtymi wydarzeniami.

– Dzisiaj mamy publikację na  temat pobytu Dzieci  Syberyjskich w mieście, ale myślę, że to miejsce jest zbyt mało wyeksponowane, mimo że mówi się o tej historii nie mamy trwałego elementu, który dla wielu mieszkańców powiatu byłby edukacyjnym szlakiem śladami Dzieci Cesarzowej – tłumaczyła starosta.

Wystawa ma powstać dzięki współpracy z muzeum w Tsurudze, o jej szczegółach do Wejherowa przyjechał rozmawiać dyrektor placówki Akinori Nishikawa.

Dziś w Powiatowym Zespole Kształcenia Specjalnego znajduje się wystawa wypożyczona. Stała powstać ma jesienią tego roku.