czwartek, 25 lipca 2024 r.

imieniny:Jakuba, Krzysztofa, Walentyny

22°

Powstanie Powiatowe Centrum Promocji Energetyki

Powstanie Powiatowe Centrum Promocji Energetyki

W Powiatowym Zespole Szkół nr 2 im. Bohaterskiej Załogi ORP „Orzeł” w Wejherowie powstanie Powiatowe Centrum Promocji Energetyki. Jego celem będzie szeroko pojęta edukacja i popularyzacja nowych technologii w branży energetycznej. Będzie to pierwsze takie Centrum w Polsce.

Powstanie Powiatowego Centrum Promocji Energetyki jest ogromną szansą rozwoju dla Pomorza oraz wsparcia rynku pracy w branży energetycznej na terenie całego kraju. Realizacja projektu będzie możliwa dzięki wsparciu największych polskich spółek energetycznych m.in.: ORLEN Neptun, Polskie Elektrownie Jądrowe, PGE Polska Grupa Energetyczna, Polskie Sieci Elektroenergetyczne czy Baltic Power.

– To historyczna chwila dla Powiatu Wejherowskiego. Dziś rozpoczynamy wielki proces, do którego przygotowywaliśmy się już od kilku lat, w związku z planowaną budową elektrowni jądrowej. Dzięki zawiązanej kilka lat temu współpracy z PGE Polską Grupą Energetyczną w PZS nr 2 w Wejherowie systematycznie powstawały specjalistyczne pracownie i obecnie mamy już kompatybilne sale do profesjonalnego kształcenia elektryków, energetyków i fizyków. Po powstaniu Centrum  nasza młodzież  będzie mogła korzystać ze staży, praktyk oraz wiedzy strategicznych partnerów, którzy dzisiaj podpisali list intencyjny – powiedziała Starosta Wejherowski Gabriela Lisius.

W ośrodku organizowane będą wykłady, zajęcia poświęcone nowym technologiom i kierunkom rozwoju branży energetycznej. Centrum będzie również miejscem spotkań absolwentów szkoły z potencjalnymi pracodawcami oraz lokalnego biznesu z firmami produkującymi i dystrybuującymi energię odnawialną. Ponadto będzie promować odnawialne źródła energii zarówno wśród uczniów szkoły, jak również całej lokalnej społeczności.

 – Powiatowe Centrum Promocji Energetyki, które dzięki Państwu już wkrótce zostanie zrealizowane jeszcze bardziej rozwija perspektywę edukacyjną, a także możliwości poznania specyfiki różnych obszarów wytwarzania, przesyłania i magazynowania energii odnawialnej. Dzięki nowym kierunkom polityki energetycznej naszego państwa i szeroko pojętej transformacji, to właśnie nasz region będzie obszarem w którym będzie ona realizowana i gdzie już za chwilę pojawią się inwestycje, które dadzą ogromne szanse na rozwój nowych miejsc pracy dla naszych absolwentów – powiedział Dyrektor Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Wejherowie Jacek Tomczak.

Jak zaznaczyła Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, Pomorze będzie sercem energetycznym Polski.

–  Zmieniamy polski mix energetyczny fundamentalnie i Pomorze stanie się nowym centrum energetycznym Polski. Do takich wielkoskalowych inwestycji trzeba ogromnych pieniędzy i kilkudziesięciu tysięcy dobrze wykształconych pracowników. Powstanie centrum to początek współpracy na zasadzie partnerstwa między grupami energetycznymi a szkołą, która będzie kształcić dokładnie takie kadry, jakie są potrzebne – wyjaśnia Minister Anna  Łukaszewska-Trzeciakowska.

Uruchomienie Centrum Promocji Energetyki w Powiatowym Zespole Szkół nr 2 w Wejherowie nie jest przypadkowe.

Nasza szkoła od lat należy do grona najlepszych placówek edukacyjnych o profilu technicznym w Polsce. Szkoła może pochwalić się bardzo dobrze przygotowaną kadrą pedagogiczną oraz nowoczesnymi i zaawansowanymi technologicznie pracowniami specjalistycznymi do nauki m.in. fizyki jądrowej i atomowej – zaznacza  Starosta Wejherowski Gabriela Lisius.

Rozpoczęcie funkcjonowania Powiatowego Centrum Promocji Energetyki w PZS nr 2 w Wejherowie planowane jest na połowę 2024 r.

 

Przekaż 1,5% w powiecie wejherowskim
Projekt zrealizowany przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych przy współpracy z PITax.pl PIT Online

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Szczegółowe warunki znajdzies w Polityce Prywatności