czwartek, 25 lipca 2024 r.

imieniny:Jakuba, Krzysztofa, Walentyny

22°

Uroczyste otwarcie Środowiskowego Domu Samopomocy w Wejherowie

Uroczyste otwarcie Środowiskowego Domu  Samopomocy w Wejherowie

Od 2 października br. przy ulicy Zygmunta Krasińskiego 2 w Wejherowie funkcjonuje Środowiskowy Dom Samopomocy w Wejherowie. Głównym celem działalności powiatowej placówki jest rozwijanie w uczestnikach samodzielności, aktywności w życiu codziennym oraz nauka funkcjonowania w rodzinie i społeczeństwie. Zadanie zostało zrealizowane przez Powiat Wejherowski przy wsparciu środków zewnętrznych.

Na potrzeby osób niepełnosprawnych Powiat Wejherowski zaadoptował i gruntownie wyremontował budynek przy ulicy Zygmunta Krasińskiego 2 w Wejherowie. Dnia 6 października odbyło się uroczyste otwarcie Środowiskowego Domu Samopomocy.
W wydarzeniu wziął udział m.in.: Wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej Marcin Horała, Dyrektor Oddziału Pomorskiego PFRON Dariusz Majorek, Starosta Wejherowski Gabriela Lisius, Wicestarosta Jacek Thiel, Dyrektor ŚDS w Wejherowie Joanna Wąsowicz, samorządowcy oraz zaproszeni goście i pensjonariusze z innych ośrodków pomocy.

–  Inwestycja długo czekała na swoją realizację, ale dziś możemy się cieszyć pięknym, przyjaznym i nowoczesnym obiektem, który ma służyć osobom niepełnosprawnym z terenu powiatu wejherowskiego. Ta placówka to spełnienie marzeń podopiecznych, którzy zyskali szansę na pewną samodzielność i dzięki  niej będą lepiej przystosowani do  życia w środowisku rodzinnym i społecznym – mówiła Starosta Wejherowski Gabriela Lisius.

Koszt inwestycji wyniósł 6,5 mln zł. Zadanie zostało zrealizowane z budżetu Powiatu Wejherowskiego przy wsparciu środków z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (3 mln zł), Funduszy Europejskich (1 mln zł) oraz z budżetu państwa (700 tys. zł).

Środowiskowy Dom Samopomocy to ośrodek pobytu dziennego dla osób dorosłych z zaburzeniami psychicznymi, ze spektrum autyzmu oraz niepełnosprawnościami sprzężonymi, które będą mogły uczyć się samodzielności oraz nabywać umiejętności niezbędne w codziennym życiu.

W budynku znajdują się liczne sale przeznaczone między innymi do rehabilitacji i integracji, a także pracownie, w tym: komputerowa, kulinarna i gospodarstwa domowego, przyrodnicza, plastyczna, muzyczna, a także aktywizacji ruchowej i pokój wyciszeń. Podopieczni będą mieli zapewnioną opiekę, pomoc specjalistyczną, psychologiczną i pedagogiczną.

Środowiskowy Dom Samopomocy jest placówką dziennego pobytu, funkcjonującą 5 dni w tygodniu, od poniedziałku do piątku. Jednak w przypadku wystąpienia potrzeby spowodowanej sytuacją życiową lub rodzinną, albo w przypadku realizacji całodobowego treningu samoobsługi i umiejętności społecznych, placówka zapewni swoim podopiecznym pobyt całodobowy.

W nowo utworzonej placówce pomoc docelowo znajdzie 50 osób. Ośrodek zapewni podopiecznym możliwość rozwoju, zwiększenie zaradności oraz  samodzielności dostosowanej do indywidualnych potrzeb każdego uczestnika – podkreśla Wicestarosta Jacek Thiel.

 

Przekaż 1,5% w powiecie wejherowskim
Projekt zrealizowany przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych przy współpracy z PITax.pl PIT Online

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Szczegółowe warunki znajdzies w Polityce Prywatności