sobota, 9 grudnia 2023 r.

imieniny:Anety, Leokadii, Wiesława

Powiatowy Dzień Edukacji Narodowe

Powiatowy Dzień Edukacji Narodowe

Tegoroczne obchody Powiatowego Dnia Edukacji Narodowej, które  odbyły się w Powiatowym Zespole Kształcenia Specjalnego w Wejherowie miały szczególny wymiar. Święto połączone było z oddaniem nowego  budynku PZKS, a także z 90-leciem istnienia placówki. Na realizację tego zadania Powiat Wejherowski otrzymał środki rządowe w wysokości ponad 16 mln zł.

Wydarzenie było okazją do uhonorowania nauczycieli z powiatowych szkół ponadpodstawowych m.in. Nagrodami Starosty Wejherowskiego za pełną zaangażowania pracę na rzecz edukacji młodego pokolenia.

Dzień Edukacji Narodowej, obchodzony 14 października na pamiątkę  powstania Komisji Edukacji Narodowej, przypomina nam o wielkiej wartości, jaką jest edukacja oraz o szczególnym posłannictwie i roli społecznej Tych, którzy tą wartość urzeczywistniają codzienną pracą – powiedziała Starosta Wejherowski Gabriela Lisius.

Podczas święta oficjalnie oddano do użytku nowy budynek, który będzie służył całej społeczności szkolnej.

Placówka, która w tym roku obchodzi jubileusz dziewięćdziesięciolecia istnienia, doskonale wpisała się w historię miasta i powiatu. Od lat kształci i wychowuje dzieci, które potrzebują specjalnej troski oraz dba o ich rozwój. Dzięki rozbudowie i przebudowie szkoły uczniowie zyskali lepsze warunki do nauki a nauczyciele do pracy  – mówiła Starosta Wejherowski Gabriela Lisius.

Inwestycja polegała na dobudowaniu dwukondygnacyjnego, niepodpiwniczonego budynku o rzucie w kształcie litery „U” z wewnętrznym, niezadaszonym placem zabaw dla dzieci. Dzięki budowie powstał nowy budynek o powierzchni użytkowej blisko 1200 m², w którym znalazło się m.in. 21 sal rewalidacyjnych, które pozwolą na właściwe prowadzenie zajęć terapeutycznych, sale wyciszeń, pomieszczenia socjalne, gospodarcze i plac zabaw. Większość sal została także wyposażona w nowy sprzęt szkolny: ławki, krzesła, meble, rzutniki i tablice multimedialne.

Nasza placówka to miejsce niezwykłe, łączy w sobie tradycję i nowoczesność, naukę i zabawę. W chwili obecnej jesteśmy jedną z największych placówek tego typu w kraju. W zajęciach edukacyjnych, terapeutycznych i rewalidacyjno-wychowawczych bierze udział ponad 700 uczniów i wychowanków. Placówka liczy 235 pracowników, z czego 177 to wysoko wykwalifikowana kadra pedagogiczna – podkreśliła Dyrektor PZKS w Wejherowie Małgorzata Woźniak.

Gruntowny remont przeszedł także istniejący budynek Szkoły Podstawowej wraz z salą gimnastyczną. Prace polegały m.in. na rozebraniu i wykonaniu nowego dachu nad salą do ćwiczeń, montażu windy w miejscu dawnej klatki schodowej oraz remoncie pozostałych pomieszczeń, aby dostosować je do potrzeb uczniów i wychowanków placówki.

O naszej placówce można mówić wiele i długo. Na przestrzeni 90. lat zmieniała swoje oblicze i strukturę. W jednym została taka sama – najważniejsi w niej byli i są uczniowie o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Ich rozwój intelektualny, przygotowanie do życia w społeczeństwie i efektywna rewalidacja – powiedziała Dyrektor PZKS w Wejherowie Małgorzata Woźniak.

Całkowita wartość inwestycji realizowanej przez Powiat Wejherowski to blisko 19 mln zł. Zadanie otrzymało dofinansowanie z Rządowego Programu Polski Ład w wysokości 14,3 mln zł oraz Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w kwocie 2 mln zł.

Dzięki rozbudowie i przebudowie Powiatowego Zespołu Kształcenia Specjalnego w Wejherowie, w skład którego wchodzi przedszkole, szkoła podstawowa, szkoła przysposabiającą do pracy oraz szkoła branżowa, uczniowie o specjalnych potrzebach edukacyjnych będą mieli szansę pełnego i harmonijnego rozwoju oraz będą lepiej przystosowani do samodzielnego życia w społeczeństwie.

Przekaż 1,5% w powiecie wejherowskim
Projekt zrealizowany przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych przy współpracy z PITax.pl PIT Online

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Szczegółowe warunki znajdzies w Polityce Prywatności