czwartek, 25 kwietnia 2024 r.

imieniny:Jarosława, Marka, Wiki

Wykład starosty na rumskim UTW

„20 lat funkcjonowania Powiatu Wejherowskiego”- to tytuł wykładu, który 7 kwietnia br. wygłosiła gościnnie dla studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Rumi Starosta Wejherowski Gabriela Lisius.

Z okazji przypadającej w tym roku 20. rocznicy funkcjonowania powiatów w Polsce, słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Rumi wysłuchali wykładu na temat historii i roli Samorządu Powiatu Wejherowskiego. Podczas prelekcji starosta podsumowała dwadzieścia lat istnienia powiatu oraz przypomniała najważniejsze wydarzenia z tego okresu. Podczas wystąpienia podkreśliła także, że utworzenie powiatów wyzwoliło ogromny potencjał tkwiący w społecznościach lokalnych i zwiększyło wpływ mieszkańców na warunki życia w ich małych ojczyznach.

W 1998 r. przeprowadzono reformę ustrojową państwa. Wprowadzono trójstopniowy podział terytorialny kraju. Utworzono samorządowe województwa, powiaty i gminy.

Przybliżanie idei samorządności jest bardzo ważne i to nie tylko wśród młodych ludzi, ale także wśród uczestników Uniwersytetu Trzeciego Wieku – mówiła Starosta Wejherowski Gabriela Lisius. – W ciągu dwudziestu lat funkcjonowania nastąpił dynamiczny rozwój naszego samorządu. Przy współpracy z partnerami, mieszkańcami, organizacjami pozarządowymi, a także dzięki wsparciu środków unijnych można było wykonać wiele ważnych zadań inwestycyjnych, drogowych czy oświatowych.

Warto przypomnieć, że w ciągu dwóch dekad Powiat Wejherowski zrealizował wiele istotnych zadań z zakresu infrastruktury drogowej, pomocy społecznej, polityki  społecznej  oraz   rodziny,  aktywizacji  osób  bezrobotnych, edukacji,  w  tym   dotyczących  wsparcia  szkolnictwa  zawodowego w powiecie. Gros tych zadań udało się  wykonać korzystając z funduszy unijnych. Tylko w obecnej kadencji powiat pozyskał blisko 50 mln zł m.in. na: szkolnictwo zawodowe, modernizację obiektów szkolnych, budowę Książnicy prof. Gerarda Labudy czy termomodernizację powiatowych budynków.

W ciągu ostatnich dwudziestu lat, jak zaznaczyła starosta, powiat podejmował także szereg działań i inicjatyw wpływających na poprawę życia mieszkańców Rumi.

Po wykładzie Starosta Wejherowski Gabriela Lisius podpisywała się w indeksach studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku.