piątek, 12 kwietnia 2024 r.

imieniny:Juliusza, Lubosława, Wiktoryny

14°

Powiat zakończył modernizację Tartacznej

Powiat zakończył modernizację Tartacznej

Oficjalnie oddano do użytku zmodernizowaną ulicę Tartaczną w Wejherowie, której koszt przebudowy wyniósł blisko 9 mln zł. Był to ostatni etap jednej z największych inwestycji drogowych realizowanych w tej kadencji przez Powiat Wejherowski, drogi powiatowej na odcinku Tartaczna – Przemysłowa.

Bezpieczeństwo, komfort oraz lepsze skomunikowanie z Gminą Wejherowo, to tylko niektóre cele osiągnięte po oddaniu niezwykle ważnego zadania realizowanego od 2019 r. przez Samorząd Powiatu Wejherowskiego. Jak podkreśla Starosta Wejherowski była to inwestycja długo oczekiwana przede wszystkim przez przedsiębiorców, ponieważ w tej części miasta funkcjonuje wiele firm, ale także przez mieszkańców ze względu na powstające nowe mieszkania w Bolszewie.

Zakończyliśmy ostatni etap modernizacji ulicy Tartacznej, której koszt wyniósł 8,8 mln zł. W ciągu czterech lat zrealizowaliśmy całe zadanie, w ramach którego powstało ponad 3 km nowej nawierzchni wraz z chodnikami i ścieżkami rowerowymi oraz dwa ronda. Łączny koszt  inwestycji to około 30 mln zł, z czego 50% stanowiło dofinansowanie z rezerwy subwencji ogólnej budżetu państwa – mówi Starosta Wejherowski Gabriela Lisius.

Ze względu na złożoność prac oraz związane z tym koszty przebudowa drogi powiatowej na odcinku Tartaczna – Przemysłowa realizowana była etapami w latach: 2019, 2021, 2022 i 2023 r. W ramach inwestycji położono nową nawierzchnię, wybudowano chodniki, ścieżkę rowerową oraz sześć zatok autobusowych wraz z wiatami przystankowymi.

Powstały także dwa skrzyżowania o ruchu okrężnym u zbiegu ulic Przemysłowa Tartaczna Szkolna oraz Tartaczna Budowlana – Podmiejska. Ponadto w celu poprawy bezpieczeństwa na wszystkich wlotach wybudowano azyle dla pieszych, aby zapewnić bezpieczne przejście przez jezdnię – wyjaśnia Wicestarosta Jacek Thiel.

Przy ul. Architektów powstał także parking na 21 miejsc postojowych wraz z miejscami postojowymi dla osób niepełnosprawnych, a także oświetlenie drogowe. Ponadto wybudowano 15 miejsc postojowych wzdłuż ul. Tartacznej.

Warto przypomnieć, że przebudowa drogi powiatowej na odcinku Tartaczna Przemysłowa w Wejherowie rozpoczęła się w połowie 2019 r. Pierwszy etap objął odcinek od ulicy Granicznej do ulicy Wierzbowej (koszt 4,4 mln zł), drugi od ulicy Wierzbowej do cementowni (koszt 6,1 mln zł), a trzeci dalszy odcinek ulicy Przemysłowej do skrzyżowania z ulicą Szkolną i ulicą Tartaczną wraz z odcinkiem 100 metrów ulicy Tartacznej (koszt 10,2 mln zł). Ostatni etap dotyczył modernizacji ulicy Tartacznej do wysokości Miejskiego Zakładu Komunikacji Wejherowo Sp. z o.o. (koszt 8,8 mln zł). Na wszystkie etapy Powiat Wejherowski otrzymał dofinansowanie z rezerwy subwencji ogólnej budżetu państwa w łącznej wysokości blisko 14 mln zł. Zadanie zostało dofinansowane także przez Miasto Wejherowo.

Bardzo się cieszę, że po blisko czterech latach zakończyliśmy przebudowę tego ważnego ciągu komunikacyjnego, gdzie znajduje się wiele zakładów przemysłowych i gdzie można powiedzieć funkcjonuje serce gospodarcze miasta – dodaje Starosta Wejherowski Gabriela Lisius.

 

 

 

 

 

 

 

 

Przekaż 1,5% w powiecie wejherowskim
Projekt zrealizowany przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych przy współpracy z PITax.pl PIT Online

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Szczegółowe warunki znajdzies w Polityce Prywatności