piątek, 12 kwietnia 2024 r.

imieniny:Juliusza, Lubosława, Wiktoryny

15°

Oddano hołd Żołnierzom Niezłomnym

Oddano hołd Żołnierzom Niezłomnym

Samorząd Powiatu Wejherowskiego uczcił przypadający 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji odbyła się uroczysta Msza Św., Apel Pamięci przy Bramie Piaśnickiej oraz złożono kwiaty i znicze. Święto jest wyrazem hołdu dla żołnierzy, którzy po zakończeniu drugiej wojny nie złożyli broni, lecz podjęli nierówną walkę o wolność i suwerenność Polski.

Powiatowe Obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Niezłomnych poprzedził występ artystyczny w wykonaniu młodzieży z powiatowych szkół pod kierownictwem Joanny Klein-Szalkowskiej. Następnie w kościele pw. Chrystusa Króla i Bł. Alicji Kotowskiej w Wejherowie odprawiona została Msza Św. w intencji Żołnierzy Wyklętych – Niezłomnych i Ojczyzny pod przewodnictwem dziekana dekanatu Wejherowo ks. infułata Daniela Nowaka. Po nabożeństwie nastąpił uroczysty przemarsz pod Bramę Piaśnicką przy akompaniamencie Orkiestry Dętej Gminy Wejherowo, gdzie odbyły się dalsze uroczystości.

Dzisiejszy dzień nabiera szczególnego znaczenia w kontekście toczącej się od dwóch lat wojny za naszą wschodnią granicą. W obliczu tych wydarzeń, kiedy naród ukraiński dzielnie stawia czoło agresji Rosji, dziedzictwo Żołnierzy Niezłomnych, wartości i cele jakimi się kierowali, nabierają szczególnej aktualności. Dzisiaj to Wy Droga Młodzieży jesteście spadkobiercami ich marzeń o wolnej Polsce. Bierzcie z nich przykład, bo w najtrudniejszym momencie wiedzieli jak się zachować. Niech ich niezłomna postawa będzie dla Was wzorem do naśladowania, a słowa Bóg, Honor, Ojczyzna symbolem najwyższych wartości. Bądźcie dumni z naszej historii i dziedzictwa oraz z tego, że jesteście Polakami. Cieszcie się, że żyjecie w wolnym kraju, korzystajcie z tej wolności i spożytkujcie ją dla dobra Polski i naszej małej Ojczyzny – powiedziała Starosta Wejherowski Gabriela Lisius.

Powiatowe Obchody tradycyjne uświetnił okolicznościowy apel przygotowany przez uczniów z Powiatowego Zespołu Szkół w Redzie. Ostatnim punktem wydarzenia było złożenie kwiatów przez delegacje i zapalenie zniczy przy Bramie Piaśnickiej.

Na terenie Ziemi Wejherowskiej także działali żołnierze podziemia niepodległościowego. Wśród nich był m.in. Dowódca Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf  Pomorski” por. Augustyn Westphal ps. „Echo”.  Dlatego przed głównymi uroczystościami władze Powiatu Wejherowskiego: Starosta Wejherowski Gabriela Lisius, Wicestarosta Jacek Thiel, Członek Zarządu Powiatu Wejherowskiego Ludwik Zegzuła i Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Wejherowskiego Genowefa Słowi złożyli kwiaty na grobie bohatera niezłomnego i byłego sekretarza Starosta Powiatowego w Wejherowie.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony przez Sejm RP w 2011 r.  Zgodnie z ustawą ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny.

 

 

 

Przekaż 1,5% w powiecie wejherowskim
Projekt zrealizowany przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych przy współpracy z PITax.pl PIT Online

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Szczegółowe warunki znajdzies w Polityce Prywatności