piątek, 18 października 2024 r.

imieniny:Hanny, Klementyny, Łukasza

Wejherowska Noc Muzeów

Dużym zainteresowaniem cieszyła się tegoroczna Noc Muzeów, podczas której  mieszkańcy powiatu i przyjezdni goście mieli okazję skorzystać z atrakcji przygotowanych specjalnie na ten dzień przez wejherowskie placówki kulturalne, w tym Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej oraz Książnicę prof. Gerarda Labudy

Tegoroczna edycja Europejskiej Nocy Muzeów w powiatowej placówce muzealnej odbyła się pod hasłem „Na ludowo z Otylią”, w związku z 50. rocznicą śmierci Otylii Szczukowskiej, wybitnej rzeźbiarki, regionalistki, animatorki kultury kaszubskiej.

Wszystkie atrakcje przygotowane na tą wyjątkową noc zostały inspirowane twórczością Otylii Szczukowskiej, która była nie tylko rzeźbiarką, etnografką, ale także prekursorką takiego etno designu – powiedział Dyrektor Muzeum Piśminnictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie Michał Hinc.

Odwiedzający mogli obejrzeć wystawy stałe i czasowe przygotowane w Pałacu i Książnicy, odwiedzić kącik tabacznika Jana Drzeżdżona i dowiedzieć się jak powstają tabakiery kaszubskie, zobaczyć pokaz sztuki garncarstwa Aleksandry Czoski oraz kiermasz prac uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej z Wejherowa i prac ceramicznych wypalonych w muzealnym piecu. Nie zabrakło również atrakcji dla dzieci, które mogły wziąć udział w warsztatach rzeźbienia w mydle czy malowania na szkle. Ponadto odwiedzający na specjalnie przygotowanej mapie zbierali pieczątki, które następnie mogli wymienić na nagrody. Goście mieli okazję także skosztować różnych specjałów przygotowanych przez panie z KGW z Bolszewa.

Tego dnia mieszkańcy mogli zwiedzić także Muzeum Piaśnickie, krypty w Klasztorze OO. Franciszkanów oraz Wejherowską Wspólnotę Pokoleń i Ratusz. Szereg atrakcji zapewniło również Bractwo Kurkowe na swojej strzelnicy przy ul. Strzeleckiej.

W wydarzeniu udział wzięli m.in. Wicestarosta Wejherowski Witold Reclaf, Członek Zarządu Marek Budnik, Członek Zarządu Marcin Drewa oraz radna Powiatu Wejherowskiego Alicja Skwarło.