piątek, 18 października 2024 r.

imieniny:Hanny, Klementyny, Łukasza

O przyszłości samorządów – na Local Trends

„Samodzielne samorządy w nowej rzeczywistości” – pod takim hasłem odbyła się w Sopocie czwarta edycja Samorządowego Kongresu Finansowego – Local Trends. Konferencja poświęcona była polityce finansowej i inwestycyjnej polskich samorządów. W wydarzeniu wziął udział m.in. Marszałek Województwa Pomorskiego oraz Starosta Wejherowski.

Samorządowcy, przedstawiciele rządu, biznesu i świata nauki przez dwa dni rozmawiali o sytuacji finansowej polskich gmin, miast, powiatów oraz województw. Podczas wielu paneli dyskusyjnych, w których wzięli udział eksperci z wielu dziedzin oraz włodarze samorządów, mówiono o potrzebie poprawy sytuacji w budżetach lokalnych. Kluczowym tematem tegorocznego kongresu była kwestia samodzielności finansowej i stabilizacji finansowej polskich samorządów.

Jedną z najpilniejszych potrzeb wywołanych m.in. skutkami reform podatkowych Polskiego Ładu jest wzmocnienie autonomii finansowej samorządów. Myślę, że z takim też przesłaniem przyjechaliśmy do Sopotu, żeby dyskutować, w jakim kierunku należy zmieniać cały system finansów publicznych, w tym oczywiście finansów jednostek samorządu terytorialnego. „Local Trends” od początku jest przedsięwzięciem z wizją długofalowego, trwałego i konsekwentnie realizowanego projektu – powiedział Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk.

Wśród zagadnień poruszanych podczas tegorocznego kongresu była m.in. kwestia samodzielności finansowej samorządów i ich dochodów własnych. Stąd jeden z paneli – „Jakie perspektywy samodzielności finansowej samorządów kreuje nowa rzeczywistość polityczno-gospodarcza?”, został poświęcony właśnie temu zagadnieniu.

Podczas wydarzenia uczestnicy rozmawiali także o priorytetowych obszarach wsparcia inwestycji strategicznych, wpływie zrównoważonego systemu transportu metropolitalnego na rozwój społeczno-gospodarczy regionu, zmianach klimatu, wykorzystaniu nowych technologii, służbie zdrowia, obronie cywilnej i zarządzaniu kryzysowym, a także finansowaniu programów inwestycyjnych w samorządach oraz skutkach zmian ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

– W trakcie kongresu mieliśmy okazję poruszyć problemy, z którymi musimy się borykać na co dzień w naszych samorządach oraz zastanowić się w jaki sposób zwiększyć dochody własne w naszych małych Ojczyznach i uzyskać stabilizację finansową, która jest niezbędna m.in. przy planowaniu wszelkich inwestycji podkreśla Starosta Wejherowski Marcin Kaczmarek. – Takie spotkania są niezwykle ważne i potrzebne, ponieważ są okazją do wymiany doświadczeń, zdobycia wiedzy, merytorycznej dyskusji, wypracowania wspólnych postulatów, a przede wszystkim budowania relacji i nawiązania współpracy z innymi samorządami.