wtorek, 22 października 2024 r.

imieniny:Haliszki, Lody, Przybysłšwa

Ruszają kolejne inwestycje drogowe

Na terenie powiatu wejherowskiego rozpoczną się dwie kolejne inwestycje drogowe. Chodzi o drugi etap modernizacji drogi powiatowej na odcinku Luzino – Robakowo oraz  rozbudowę skrzyżowania drogi powiatowej z ulicą Wierzbową w miejscowości Łężyce. Oba zadania zostały dofinansowane z Rządowego Programu Polski Ład.

W Starostwie Powiatowym w Wejherowie Starosta Wejherowski podpisał umowy, w ramach których zostanie rozbudowany kolejny odcinek drogi powiatowej Luzino – Sopieszyno – Dąbrówka na odcinku Luzino – Robakowo, który związany jest z  dojazdem do drogi S6 oraz powstanie rondo w Łężycach u zbiegu ulic Obwodowej, Alei Parku Krajobrazowego i Wierzbowej.

Zadania realizowane są przez Wejherowski Związek Powiatowo-Gminny. Łączny koszt pierwszego zadania to blisko 8,3 mln zł, z czego 7,5 mln zł stanowi dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład. Wartość drugiej inwestycji, która zostanie przeprowadzona na terenie gminy Wejherowo to 4,4 mln zł, gdzie 2 mln zł stanowi rządowe wsparcie – mówi Starosta Wejherowski Marcin Kaczmarek.

W Luzinie na ponad 1,2 km odcinku zostanie rozbudowana droga, powstaną chodniki i ciągi pieszo-rowerowe z kostek betonowych oraz oświetlenie wraz z doświetleniem przejść dla pieszych. Ponadto przebudowana zostanie infrastruktura techniczna, usunięte kolizje oraz powstanie kanalizacja deszczowa wraz z wylotami. Zadanie przewiduje również remont mostu nad rzeką Bolszewką oraz budowę kanału technologicznego. Przewidywany termin zakończenia prac to czerwiec 2025 r. Warto przypomnieć, że pierwszy etap inwestycji został oddany w październiku 2023 r.

W ramach drugiego zadania rozbudowane zostanie skrzyżowanie drogi powiatowej z ulicą Wierzbową w miejscowości Łężyce. Projekt zakłada budowę ronda, chodników i opasek z kostek betonowych, ścieżek rowerowych i pieszo-rowerowych bitumicznych, dwóch przystanków autobusowych z zatokami oraz oświetlenia z doświetleniem przejść dla pieszych. W ramach prac zaplanowano także budowę kanalizacji deszczowej wraz z separatorem, osadnikami, wylotami oraz rowów drogowych, zbiornika infiltracyjno-odparowującego i studni infiltracyjnych. Zadanie obejmie ponadto budowę kanału technologicznego oraz przebudowę kolizji z infrastrukturą techniczną. Inwestycja zostanie zrealizowana do połowy stycznia 2025 r.