wtorek, 22 października 2024 r.

imieniny:Haliszki, Lody, Przybysłšwa

Odbyła się sesja Rady Powiatu

Za nami pierwsza po wakacyjnej przerwie sesja Rady Powiatu Wejherowskiego, podczas której radni zadecydowali m.in. o przekształceniu Zarządu Drogowego dla Powiatu Puckiego i Wejherowskiego, powołaniu na nową, czteroletnią kadencję Rady Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie czy przekazaniu dotacji Szpitalowi Specjalistycznemu w Wejherowie.

Na początku IV Sesji Rady Powiatu Wejherowskiego VII kadencji do porządku obrad wprowadzono uchwałę dotyczącą reorganizacji Zarządu Drogowego dla Powiatu Puckiego i Wejherowskiego.

Doszliśmy do porozumienia ze Starostą Puckim w sprawie rozdzielenia Zarządu Drogowego na Powiat Wejherowski i Powiat Pucki. Wiem, że w poprzedniej kadencji czyniono już takie starania, ale wówczas Starosta Pucki nie wyraził na to zgody. Teraz doszliśmy do porozumienia, z czego bardzo się cieszę, bo czeka nas wzrost liczby zadań drogowych w związku z budową elektrowni jądrowej – wyjaśnia Starosta Wejherowski Marcin Kaczmarek.

W porządku obrad znalazła się także uchwała o przyznaniu dotacji w kwocie 50 tys. zł na zakup specjalistycznej aparatury ratunkowej dla Zespołu Ratownictwa Medycznego, stacjonującego przy Szpitalu Specjalistycznym im. Floriana Ceynowy w Wejherowie.

Ponadto radni podjęli uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej na zadania z zakresu ochrony przeciwpożarowej dla Gminy Luzino i Gminy Puck. Środki finansowe w wysokości 100 tys. zł zostały przekazane na wsparcie zakupu średniego pojazdu ratowniczo-gaśniczego dla OSP Zelewo. Rada Powiatu Wejherowskiego pozytywnie odpowiedziała także na wniosek dotyczący dofinansowania w kwocie 5 tys. zł zakupu przenośnych radiotelefonów dla OSP Leśniewo, ponieważ jednostka często uczestniczy w działaniach ratowniczych na terenie Powiatu Wejherowskiego, co skutecznie wpływa na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców.

W trakcie obrad radni zadecydowali również o przyznaniu dotacji w wysokości 60 tys. zł na dofinansowanie kolejnego etapu prac konserwatorskich organów w parafii pw. Trójcy Świętej w Wejherowie.

W dalszej kolejności posiedzenia Rady Powiatu podjęto uchwałę o powołaniu na nową kadencję 2024-2028 Rady Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. W skład Rady weszli przedstawiciele powiatu: Starosta Wejherowski Marcin Kaczmarek, Członek Zarządu Powiatu Wejherowskiego Marcin Drewa i Radna Rady Powiatu Wejherowskiego Alicja Skwarło. Ponadto członkami rady zostali wybrani: Mieczysław Struk, Radosław Kamiński, prof. Edmund Witbrodt, Barbara Kos-Dąbrowska, Anna Rocławska-Musiałczyk, Justyna Pomierska, Maciej Kurpiewski i Adela Kulik-Kalinowska. Do zadań rady należeć będzie m.in. nadzór nad działalnością Muzeum, zatwierdzanie przedłożonego przez dyrektora rocznego planu działalności wraz z planem finansowym, a także sprawozdania rocznego z działalności muzeum.

W porządku obrad znalazła się także uchwała dotycząca utworzenia Młodzieżowej Rady Powiatu Wejherowskiego.