wtorek, 18 stycznia 2022 r.

imieniny: Beatrycze, Małgorzaty, Piotra

Koronawirus: aktualne informacje i zalecenia DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Powiat Wejherowski wśród najlepszych samorządów

Powiat Wejherowski wśród najlepszych samorządów

Samorząd Powiatu Wejherowskiego po raz pierwszy znalazł się na liście najlepszych i najbardziej rozwojowych samorządów w Polsce, w rankingu Związku Powiatów Polskich zajął miejsce w pierwszej dziesiątce.

Ogólnopolski Ranking Gmin i Powiatów prowadzony jest od 2003 roku, konkurs jest bezpłatny, nadzoruje go Związek Powiatów Polskich. Samorządy oceniane są przez niezależnych ekspertów. W kategorii powyżej 120 tys. mieszkańców Powiat Wejherowski zajął 9 miejsce. Samorząd w pierwszej dziesiątce konkursu znalazł się po raz pierwszy. Sukces ten jest efektem konsekwentnego działania i realizacji strategii rozwoju powiatu, inwestowania w  infrastrukturę  drogową,  edukację, kulturę,  pielęgnowanie  tradycji, a  także  tworzenie  miejsc  dla  mieszkańców  do  spędzania  wolnego  czasu i uprawiania sportu, przypomnijmy, że w Wejherowie przy Powiatowym Zespole Szkół nr 4 trwa właśnie budowa pełnowymiarowej hali sportowej.

W przypadku powiatu wejherowskiego, dużą rolę odegrał również sukces w pozyskaniu środków unijnych na rozwój szkolnictwa zawodowego, działania proinwestycyjne i prorozwojowe. Samorząd prowadzi również bibliotekę, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej, przy którym powstaje Książnica profesora Gerarda Labudy, wybitnego kaszubskiego historyka.

Wpływ na miejsce w rankingu miał także udział powiatu wejherowskiego przy współpracy z gminami w Narodowym Programie Przebudowy Dróg Lokalnych, dzięki pozyskanym pieniądzom udało się wyremontować drogi powiatowe.

Samorząd w minionych latach sukcesywnie awansował w tym prestiżowym konkursie zajmując odpowiednio miejsca: rok 2014 – 26, 2015 – 19, rok 2016 – 12 rok 2017 –9.

Wyróżnienia dla laureatów wręczone zostały 28 kwietnia br. w Warszawie podczas Zgromadzenia Ogólnego Związku Powiatów Polskich.

Przez cały najbliższy rok Powiat Wejherowski będzie posługiwał się specjalnym logo, które dedykowane jest najlepszym samorządom w Polsce.