wtorek, 23 kwietnia 2024 r.

imieniny:Ilony, Jerzego, Wojciecha

Podpisanie i wmurowanie aktu erekcyjnego w Powiatowym Zespole Kształcenia Specjalnego

W Powiatowym Zespole Kształcenia Specjalnego w Wejherowie odbyło się uroczyste podpisanie i wmurowanie aktu erekcyjnego pod rozbudowę i przebudowę placówki. To historyczny moment w dziejach powiatowej jednostki, która w tym roku obchodzi jubileusz 90-lecia istnienia.

W wydarzeniu wziął udział Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Marcin Horała oraz Wicewojewoda Pomorski Aleksander Jankowski. Całkowita wartość inwestycji to ponad 17 mln zł. Zadanie otrzymało dofinansowanie z Rządowego Programu Polski Ład w wysokości 14,3 mln zł oraz z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w kwocie 2 mln zł.

– Powiatowy Zespół Kształcenia Specjalnego w Wejherowie znajduje się w wielu zabytkowych budynkach, które mają wspaniałą historię. Sto lat temu właśnie tutaj, w Zakładzie Opiekuńczo-Wychowawczym przebywały dzieci syberyjskie. Jednak placówka nigdy nie miała nowego obiektu, zaprojektowanego i wybudowanego z myślą o potrzebach wychowanków tej placówki. Z roku na rok przybywa mieszkańców powiatu wejherowskiego, ale rośnie też liczba dzieci wymagających specjalnej ścieżki edukacyjnej. I właśnie dla tych uczniów budujemy ten nowy obiekt oraz modernizujemy i przebudowujemy salę gimnastyczną – podkreśliła podczas uroczystości Starosta Wejherowski Gabriela Lisius.

Niezwykle się cieszę, że to kolejna już inwestycja w powiecie wejherowskim realizowana przy wsparciu ze środków rządowych. Dobra współpraca rządu i samorządu sprzyja rozwojowi szkolnictwa powiedział Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Marcin Horała.

W ramach inwestycji placówka zyska 1169 m² dodatkowej powierzchni. Powstanie m.in. 21 sal rewalidacyjnych, sale wyciszeń, pomieszczenia socjalne, gospodarcze i plac zabaw. Remont przejdzie także istniejący budynek wraz z salą gimnastyczną. Inwestycja ma zakończyć się jeszcze w tym roku.