18 lutego 2022
Wiedza dot. zanieczyszczenia powietrza na wagę zdrowego oddechu
- PM 2,5 – 309 µg/m3, czyli ponad 1500% normy
- PM 10 – 402 µg/m3, czyli 800% normy
Wysokie przekroczenia utrzymywały się przez cały dzień, a indeks jakości powietrza określał powietrze jako BARDZO ZŁE. Od początku pomiarów prowadzonych przy wykorzystaniu mobilnych płuc pierwszy raz spotkaliśmy się z tak drastycznymi przekroczeniami dobowego stężenia pyłu zawieszonego PM 10. Raport dobowy z dnia 11 stycznia 2022 r. wskazywał, że wartość ta osiągnęła 206 µg/m3!
Poziom informowania i poziom alarmowy
Zauważmy, że poziom alarmowy w Polsce dla pyłu PM 10 wynosi 150 µg/m3 i w takiej sytuacji Główny Inspektorat Ochrony Środowiska publikuje ostrzeżenia i zalecenia ograniczenia przebywania poza budynkami do niezbędnego minimum ze względu na bardzo wysokie stężenia zanieczyszczeń w powietrzu.
W dniu 11.01.2022 zostały wydane ostrzeżenia dot. przekroczenia poziomu informowania dla pyłu PM 10 wynoszący 100 µg/m3, w których jako przyczynę zanieczyszczenia powietrza wskazano oddziaływanie emisji związanych z indywidualnym ogrzewaniem budynków. W celu zmniejszenia narażenia na wysokie stężenia zanieczyszczeń w powietrzu, małym dzieciom, kobietom w ciąży, osobom starszym oraz osobom z chorobami serca lub układu oddechowego, zalecono ograniczenie przebywania poza budynkami. Dorosłym bez kłopotów ze zdrowiem zalecono powstrzymanie się od aktywności fizycznej na otwartym powietrzu.
Wyniki pomiarów, które były podstawą do wydania takich ostrzeżeń pochodziły z dwóch stacji z terenu woj. pomorskiego – w Chojnicach i w Lęborku. W przypadku Wejherowa i obszarów przyległych takich pomiarów nie mamy ze stacji GIOŚ, gdyż stacja zamontowana w grudniu 2021 r. jest stacją manualną nie automatyczną. Jednak możemy przypuszczać, że wyniki pochodzące ze stacji w Wejherowie niewiele różniłyby się od tych ze stacji w Lęborku, więc powiat wejherowski również zostałby ujęty w obszarze przekroczeń.
Znaczna poprawa nastąpiła wraz z nasileniem podmuchów wiatru i w tej chwili, dzięki wietrznej pogodzie możemy mówić o czystym powietrzu. Mamy nadzieję, że ten stan utrzyma się jak najdłużej.
Niezmiennie zachęcamy do bieżącego monitorowania stanu jakości powietrza i poziomu zanieczyszczeń, aby w miarę możliwości dostosowywać aktywność do warunków panujących na zewnątrz tak, aby była ona faktycznie korzystna dla zdrowia naszego i naszych bliskich.
* Projekt “Czyste powietrze – warunek konieczny” realizowany przez Powiat Wejherowski jest dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.