18 lutego 2022
Najwyższy poziom dofinansowania na termomodernizację i wymianę źródła ciepła
Od 25 stycznia 2022 r. ruszyła III część programu na wymianę źródeł ciepła i termomodernizację. Daje ona możliwość uzyskania najwyższego dofinansowania do 69 tys. złotych. Jakie warunki trzeba spełnić, by starać się o dofinansowanie i na co można je przeznaczyć? Szczegóły poniżej.
Kto może starać się o dotację w ramach III części Programu Czyste Powietrze?
Osoby fizyczne, które łącznie spełniają następujące warunki:
- są właścicielami/współwłaścicielami budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub wydzielonego w budynku jednorodzinnym lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą;
- przeciętny miesięczny dochód na jednego członka jej gospodarstwa domowego nie przekracza kwoty:
- 900 zł w gospodarstwie wieloosobowym,
- 1260 zł w gospodarstwie jednoosobowym,
lub ma ustalone prawo do otrzymywania zasiłku stałego, zasiłku okresowego, zasiłku rodzinnego lub specjalnego zasiłku opiekuńczego, potwierdzone w zaświadczeniu wydanym na wniosek Beneficjenta, przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, zawierającym wskazanie rodzaju zasiłku oraz okresu, na który został przyznany (zasiłek musi przysługiwać w każdym z kolejnych 6 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc złożenia wniosku o wydanie zaświadczenia oraz co najmniej do dnia złożenia wniosku o dofinansowanie).
2. W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej przez osobę, która przedstawiła zaświadczenie o przeciętnym miesięcznym dochodzie na jednego członka jej gospodarstwa domowego, roczny jej przychód, z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej za rok kalendarzowy, za który ustalony został przeciętny miesięczny dochód wskazany w zaświadczeniu, nie przekroczył dwudziestokrotności kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę określonego w rozporządzeniu Rady Ministrów obowiązującym w grudniu roku poprzedzającego rok złożenia wniosku o dofinansowanie.
Ważne!
Liczbę transz rozliczeń i wypłat dotacji dla najwyższego poziomu dofinansowania zwiększono do pięciu (z trzech obowiązujących w pozostałych częściach).
Kredyt Czyste Powietrze dostępny w przypadku pierwszej i drugiej części programu nie obowiązuje w części III Programu.
Jakie są koszty kwalifikowane w III części Programu?
Wykaz kosztów kwalifikowanych zawarty jest w nowym załączniku nr 2b „Koszty kwalifikowane oraz maksymalny poziom dofinansowania dla Części 3 Programu dla Beneficjentów uprawnionych do najwyższego poziomu dofinansowania”. Załącznik można pobrać TUTAJ
Zmiany obowiązujące od 25 stycznia 2022 r. we wszystkich trzech częściach Programu
1. Program Czyste Powietrze może łączyć się z gminnymi programami parasolowymi, w których wnioskodawca nie staje się właścicielem kotła do zakończenia okresu trwałości.
2. Możliwa jest dłuższa realizacji projektu, gdy opóźnienie rozliczenia wynika z przesunięcia terminu przyłączenia gazu przez operatora.
3. Dopuszcza się kotły dwupaliwowe zgazowujące drewno i spalające pellet drzewny, jako zgodne z celami programu „Czyste Powietrze”.
4. Doprecyzowano wymagania dla przewodów kominowych w przypadku kotłów na paliwo stałe, ze względów bezpieczeństwa.
Gdzie szukać pomocy przy sporządzeniu wniosku oraz rozliczeniu dotacji?
W niektórych gminach powiatu wejherowskiego utworzone zostały punkty konsultacyjne, w których urzędnicy doradzają, pomagają poprawnie złożyć wniosek o dofinansowanie oraz skompletować wymagane załączniki.
Wejherowo (g. miejska)
Antonina Łuczyńska-Niemczyk
tel. 58 677 71 06
e-mail czystepowietrze@um.wejherowo.pl
Wejherowo (g. wiejska)
tel. 58 677 97 01 naciśnij * (gwiazdka)
e-mail czystepowietrze@ugwejherowo.pl
Informacje dla klientów, godziny otwarcia punktu konsultacyjnego DOSTĘPNE SĄ TUTAJ
Luzino
tel. 58 678 20 68
e-mail czystepowietrze@luzino.eu
Rumia
Alina Labudda
tel. 58 679 65 04
e-mail a.labudda@um.rumia.pl
Ewa Lenczowska
tel. 58 679 65 04
e-mail e.lenczowska@um.rumia.pl
Reda
tel. 58 738 60 90
e-mail czyste.powietrze@reda.pl
Informacje dla klientów, godziny otwarcia punktu konsultacyjnego DOSTĘPNE SĄ TUTAJ
Łęczyce
Joanna Klein-Sot
tel. 58 674 46 33
e-mail joanna.klein-sot@leczyce.pl
Ważne!
Wnioskodawcy mieszkający w gminach, które nie podpisały porozumienia z WFOŚiGW w Gdańsku, wszelkie formalności związane z programem “Czyste Powietrze” załatwiają w siedzibie Funduszu.
tel. 58 743 18 21 (infolinia czynna we wtorek, środę i czwartek w godz. 10:00-15:00)
e-mail czystepowietrze@wfos.gdansk.pl
Szczegóły dotyczące III części Programu oraz zasady udzielania dotacji obowiązujące w części I i II DOSTĘPNE SĄ TUTAJ
* Projekt “Czyste powietrze – warunek konieczny” realizowany przez Powiat Wejherowski jest dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.