środa, 4 grudnia 2024 r.

imieniny:Barbary, Hieronima, Krystiana

Realizacja zadania "Powiatowa ekoPracownia przyrodnicza przy I Liceum Ogólnokształcącym im. Książąt Pomorskich w Rumi"

Realizacja zadania "Powiatowa ekoPracownia przyrodnicza przy I Liceum Ogólnokształcącym im. Książąt Pomorskich w Rumi"

Projekt obejmował realizację programu edukacji ekologicznej „EkoLogicznie w Rumi – Żyj zgodnie z klimatem”  w 1LO w Rumi. Program edukacyjny obejmował realizację monitoringu jakości wody Zagórskiej Strugi w okolicy szkoły, co zrealizowano poprzez co miesięczne badanie wody w rzece na zajęciach szkolnego koła ekologicznego. Wyniki badań opublikowano na stronie internetowej szkoły zobacz tutaj.

Podjęto współpracę z wydziałem biologii Uniwersytetu Gdańskiego, w celu przeprowadzenia wykładów i warsztatów dotyczących tematyki „Fair trade - szansa dla ludzi i planety” zagadnienia:

  • Handel jako czynnik rozwojowy. Ograniczenia liberalnego handlu przez kraje rozwijające się. Działania na arenie międzynarodowej mające prowadzić do liberalizacji w handlu (Układ Ogólny w sprawie Ceł i Handlu - GATT). Oddolne inicjatywy wspierające Fair Trade (historia, cel, rozwój organizacyjny – powstanie NEWS, FLO, certyfikacja, Koalicja Sprawiedliwego Handlu w Polsce, Miasta Sprawiedliwego Handlu). Rozwój handlu Fair Trade na świecie i w Polsce.  Fair trade a ekologiczne rolnictwo: a) ograniczenie zużycia wody w rolnictwie na przykładzie upraw bawełny, b) stosowanie zrównoważonych praktyk nawadniania (nawadnianie kropelkowe i AWD, precyzyjne zraszacze, czujniki wilgotności gleby, planowanie nawadniania, ściółkowanie, wybór upraw i płodozmian, c)  zrównoważone pozyskiwanie wody (systemy zbierania wody deszczowej) oraz krytyka i dylematy Fair Trade.
  • „Zero waste a ochrona zasobów wodnych” obejmujący zagadnienia: historia terminu "zero waste", jego twórca, od zasady 3R do 12R zero waste, przykłady miast i korporacji, które wdrożyły system zero waste, Zero waste a ochrona zasobów wodnych: a) zmiany w systemach produkcyjnych – na przykładzie przetwórstwa fasoli, b) zmiany w branży hotelowej na przykładzie stategii zero waste zastosowanej przez hotelach w Benidorm (Hiszpania) c) zmiany w gospodarstwach domowych (ślad wodny, plastik).

Społeczna kampania edukacyjna - „Kropla do kropli” została przygotowania przez uczniów i rozpropagowania w lokalnych szkołach podstawowych. Ideą kampanii było realne zarządzanie wodą w gospodarstwach domowych poprzez analizę statystyczną (porównanie) tygodniowego zużycia wody w domach przed  i po wprowadzeniu sposobów na oszczędne gospodarowanie wodą. Całość zaproponowanego wyzwania  monitorowano poprzez ankiety on-line platformy Google Forms.

W trakcie szkolnej Nocy Eksperymentów przeprowadzono warsztaty szkolne pn. Zero waste a ochrona zasobów wodnych z samodzielnego przygotowania środków piorących bezpiecznych dla środowiska, w których uczestniczyli uczniowie szkół podstawowych.

Prowadzono także działania edukacyjne skierowane do rodziców i opiekunów naszych uczniów. Zgodzili się oni uczestniczyć w przebiegu zadania na początku roku szkolnego i otrzymywali on nas regularnie informacje nawiązujące do aktualnych działań swoich podopiecznych w szkole. Dotyczyły one tematyki zero waste; fair traide; retencji wodnej; kampanii światowego dnia wody; śladu wodnego; zmian klimatycznych prowadzących do susz, małej retencji wodnej w miastach. Materiały edukacyjne pochodziły z Komunalnego Związku Doliny Redy i Chylonki, Centrum Współpracy i Dialogu Uniwersytetu Warszawskiego, Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, Polskiej Akcji Humanitarnej, Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Materiały video z realizacji dostępne są na szkolnym kanale YouTube - TeLOw1zja 1LO Rumia

Na zadanie pn. "Powiatowa ekoPracownia przyrodnicza przy I Liceum Ogólnokształcącym im. Książąt Pomorskich w Rumi" Powiat Wejherowski otrzymał 49.999,50 zł dofinansowania w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej - ekoPracownia – zelone serce szkoły ze środków WFOŚiGW w Gdańsku oraz NFOŚiGW.

 

Więcej o programie znajdą Państwo na stronie www.wfos.gdansk.pl

 

Przekaż 1,5% w powiecie wejherowskim
Projekt zrealizowany przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych przy współpracy z PITax.pl PIT Online

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Szczegółowe warunki znajdzies w Polityce Prywatności