czwartek, 19 września 2024 r.

imieniny:Januarego, Konstancji, Leopolda

Realizacja zadania "ekoPracownia - zielone serce szkoły (w PZS nr 4 w Wejherowie)"

Projekt obejmował realizację programu edukacji ekologicznej „EkoPracownia – zielone serce szkoły o strukturze modułowej” w Powiatowym Zespole Szkół nr 4 im. Jakuba Wejhera w Wejherowie.

Utworzona została pracownia szkolna, która została wyposażona pomoce dydaktyczne, tj. model instalacji fotowoltaicznej, model do badania charakterystyk turbiny wiatrowej, model mini-elektrowni słonecznej. Zakupiono także książki tematyczne związane z programem edukacyjnym.

Uczestnicy zostali zapoznani z procedurami organizowania i wykonywania prac związanych z eksploatacją systemów energetyki odnawialnej. Wyodrębniono trzy podstawowe moduły edukacyjne: energetyka wiatrowa, słoneczna oraz geotermalna.

Program edukacyjny został rozszerzony o zagadnienia dot. promieniotwórczości. W ramach akcji „Atomowy Autobus – Mobilne Laboratorium” uczniowie mieli okazję zobaczyć paliwo jądrowe, poznać zasady działania elektrowni jądrowej czy dokonać pomiarów promieniowania za pomocą licznika Geigera – Müllera. Następnie uczniowie wraz z opiekunem projektu przygotowali film informacyjno – edukacyjny, który został rozpropagowany wśród uczniów szkoły. Przeprowadzone zostały: wykład i warsztaty na Katerze Chemii i Radiochemii Środowiska Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego.

Program edukacyjny realizowany był na przedmiocie „pracownia eksploatacji instalacji i urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych” w ramach dodatkowych umiejętności zawodowych w klasie 5bT grupa Technik Chłodnictwa i Klimatyzacji 13 osób w wymiarze 5h tygodniowo od września do końca kwietnia.

Ponadto przeprowadzono działania edukacyjne podczas Światowego Dnia Energii poprzez organizację pogadanek, quizów oraz akcję informacyjną (plakaty), które objęły całą populację szkoły.

W ramach projektu zorganizowano 2 akcje ekologiczne, tj. 22.04.2024r. odbył się „Dzień Ziemi z OZE”, w ramach którego w hali sportowej 8 klas pierwszych wzięło udział w wykładzie dr. Tomasza Nowaka z Uniwersytetu Morskiego w Gdyni oraz w laboratoriach chemicznym i inżyniersko – projektowym. Program obchodów zawierał także elementy artystyczne – uczniowie przedstawili przygotowaną w ramach projektu piosenkę o OZE, aukcję uczniowskich dzieł sztuki, odbył się także pokaz mody z surowców wtórnych.

Przeprowadzono turniej wiedzy o OZE i EKO, a także pokaz samochodu na paliwo wodorowe. Kolejną akcją w projekcie była uroczystość posadzenia „Drzewka Nadziei” wraz z zakopaniem „Kapsuły Przyszłości” z postanowieniami proekologicznymi uczniów i nauczycieli szkoły.

Na zadanie pn. "ekoPracownia - zielone serce szkoły (w PZS nr 4 w Wejherowie)" Powiat Wejherowski otrzymał 74.700,00 zł dofinansowania w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej - ekoPracownia – zelone serce szkoły ze środków WFOŚiGW w Gdańsku oraz NFOŚiGW.

Więcej o programie znajdą Państwo na stronie www.wfos.gdansk.pl