sobota, 20 kwietnia 2024 r.

imieniny:Agnieszki, Amalii, Czecha

Tradycja pokłonu feretronów - ogólna informacja o projekcie

Nazwa własna zadania: Tradycja pokłonu feretronów podczas pielgrzymek na Kalwarię Wejherowską jako niematerialne dziedzictwo kulturowe Kaszub

Pełna nazwa wnioskodawcy: Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wejherowie

Nazwa Programu: Kultura ludowa i tradycyjna

Wartość dofinansowania: 80 000 zł

Odkrywamy piękną i długą tradycję pokłonu feretronów podczas pielgrzymek na Kalwarię Wejherowską. Powiat Wejherowski poprzez Bibliotekę Powiatową w Wejherowie uzyskał grant z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na projekt, który umożliwi przygotowania do wpisu tradycji na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa narodowego. Jeśli uda nam się doprowadzić do wpisu, to będzie wielkie uznanie dla kilkusetletniej tradycji i wszystkich pielgrzymów w tym obraźniczek i obraźników, którzy swoim wielkim zaangażowaniem sprawiają, że tradycja jest nadal żywa.

Projekt składa się z kilku części: konsultacji społecznych, warsztatów, badań oraz działań promocyjnych – budowy strony internetowej i publikacji wydawnictwa. Jednym z najważniejszych elementów jest zebranie autobiografii obraźniczek i obraźników.

Strona internetowa dedykowana tej inicjatywie: https://poklonferetronow.pl

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego