wtorek, 16 kwietnia 2024 r.

imieniny:Bernarda, Biruty, Erwina

Nowe wsparcie w ramach projektu

Projekt pn. „System Aktywizacji Społeczno-Zawodowej w powiecie wejherowskim II - drugi etap” realizowany jest od 30.04.2020 roku i dotyczy ułatwienia dostępu do wysokiej jakości usług społecznych mieszkańców powiatu wejherowskiego.

Jest to projekt partnerski Powiatu Wejherowskiego z Kaszubskim Towarzystwem Sportowo – Kulturalnym oraz po rozszerzeniu partnerstwa także ze Stowarzyszeniem przyjaciół chorych - "Hospicjum" pw. św. Judy Tadeusza.

Realizacja projektu została wydłużona do 28.02.2023r., a dofinansowanie zostało zwiększone o 203.303,85 zł.

W ramach niniejszego projektu funkcjonuje Klub Seniora, w którym czynny udział bierze 76 Uczestników. Aby ułatwić Seniorom dostęp do wsparcia utworzono 4 filie Klubu znajdujące się w: Wejherowie, Luzinie, Kębłowie i Bojanie.  W ramach realizowanego wsparcia Seniorzy korzystają z porad prawnika i specjalisty ds. ekonomicznych a także wsparcia terapeuty. Ponadto biorą udział w warsztatach z korzystania z nowoczesnych technologii, na których oswajają się z Internetem, smartfonami, komputerami czy innymi nowinkami technologicznymi. Realizowane jest także wsparcie w formie zajęć sportowych, obcowania z kulturą (wyjścia do teatru) oraz jednorazowo pro-zdrowotny wyjazd do term w Uniejowie.

Poza Klubem Seniora w ramach projektu utworzono Placówkę Wsparcia Rodziny (w Luzinie), która realizuje wsparcie dla 20 rodzin z problemami opiekuńczo - wychowawczymi. W ramach wsparcia rodzice mogą korzystać z porad prawnika i specjalisty ds. ekonomicznych, wsparcia terapeuty, psychologa i doradcy zawodowego. Dla dzieci i młodzieży zorganizowano wsparcie terapeuty oraz liczne zajęcia sportowe.

Kolejnym zadaniem jest organizacja maratonów terapeutycznych dla 30 osób uzależnionych i ich rodzin, które realizowane jest przez Ośrodek Profilaktyki  i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na zlecenie Starostwa Powiatowego w Wejherowie.  Utworzonych zostanie łącznie 6 grup, w których uczestnicy pięciokrotnie spotkają się na 24  godzinnych maratonach terapeutycznych pogłębiających skuteczność podstawowych terapii.

Ostatnim rodzajem wsparcia realizowanego w ramach projektu jest specjalistyczna usługa opiekuńcza w miejscu zamieszkania, o którą rozszerzono projekt. Profesjonalną opiekę zapewnia wykwalifikowana kadra Stowarzyszenia przyjaciół chorych – Hospicjum pw. św. Judy Tadeusza. W ramach zadania zakupiono także specjalistyczny sprzęt, tj.: łóżka rehabilitacyjne, materace przeciwodleżynowe, wózki inwalidzkie, koncentratory tlenu i inne. Usługą opiekuńczą objętych zostanie łącznie 12 Uczestników.

Udział w projekcie jest dla Uczestników całkowicie bezpłatny, gdyż wkład własny został zapewniony przez Beneficjenta i Parterów projektu. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Całkowita wartość projektu wynosi 1.742.073,97 zł, w tym dofinansowanie w wysokości 1.480.762,87 zł. Łącznie wsparciem objętych zostanie 138 mieszkańców powiatu. Projekt zakończy się w lutym 2023 roku.