18 lutego 2025
Rusza projekt Powiatu Wejherowskiego pt. "Aktywizacja społeczna mieszkańców powiatu wejherowskiego"

Projekt obejmować będzie realizację następujących zadań:
- Wsparcie usamodzielnianych wychowanków Pieczy Zastępczej, realizowane przez PCPR w Wejherowie. W ramach zadania zaplanowano: doradztwo zawodowe, wsparcie terapeutyczne, indywidualnie dopasowane kursy/szkolenia podnoszące kwalifikacje, spotkania motywacyjne z trenerem, warsztaty psycho –edukacyjne czy finansowanie samodzielnego zamieszkania.
- Utworzenie 4 miejsc opieki całodobowej – doposażenie pomieszczeń ŚDS w Wejherowie w specjalistyczne łóżka oraz podnośniki umożliwiające udział osób z dysfunkcją ruchu – w celu świadczenia opieki wytchnieniowej dla opiekunów faktycznych osób z niepełnosprawnością.
- Świadczenie opieki wytchnieniowej - wsparcie realizowane przez ŚDS w Wejherowie dla uczestników ŚDS i ich opiekunów. W czasie pobytu Osoby z Niepełnosprawnością objęte zostaną treningami, które wpłyną na nabycie kompetencji niezbędnych do samodzielnego i niezależnego życia, m.in.: obcowanie z kulturą, trening spędzania czasu wolnego, warsztaty artystyczne oraz samodzielne przygotowywanie posiłków. W celu poprawienia dostępności do usług zaplanowano także organizację indywidualnego transportu.
- Szkolenia dla opiekunów osób z niepełnosprawnością.
- Wsparcie psychologiczne dla opiekunów osób z niepełnosprawnością.
- Specjalistyczne usługi pielęgnacyjno-opiekuńcze w miejscu zamieszkania skierowane do osób chorujących przewlekle, wymagających wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, realizowane przez Stowarzyszenie przyjaciół chorych - "Hospicjum" pw. św. Judy Tadeusza. Kompleksowość usługi opierać się będzie na pracy pielęgniarek, rehabilitanta oraz psychologa.
- Zakup sprzętu specjalistycznego, w tym sprzętów do fizjoterapii/rehabilitacji.
Realizację projektu zaplanowano na od października 2024 do marca 2028.
Projekt skierowany jest do 74 osób dotkniętych/zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym oraz ich rodzin, zamieszkujących powiat wejherowski, w tym:
- Osób chorujących przewlekle, wymagających wsparcia w codziennym funkcjonowaniu i ich opiekunów faktycznych.
- Osób wymagających intensywnego wsparcia po zakończeniu obowiązku szkolnego: Osób z Niepełnosprawnością intelektualną, zaburzeniami psychicznymi oraz ze spektrum autyzmu, mieszkających w rodzinie i ich opiekunów faktycznych.
- Usamodzielnianych wychowanków rodzinnej i instytucjonalnej pieczy zastępczej,którzy po 18 roku życia przebywają w pieczy zastępczej.
Głównym celem projektu jest zwiększenie dostępu do zdeinstytucjonalizowanych, zindywidualizowanych i zintegrowanych usług społecznych i zdrowotnych, świadczonych w lokalnej społeczności.
Projekt opracowano w oparciu o diagnozę ujętą w Powiatowym Planie Deinstytucjonalizacji Usług Społecznych na lata 2023-2035 (uchwała VI/731/23 Zarządu Powiatu Wejherowskiego z dn.28.03.2023r.).
Realizacja projektu wpłynie na:
- Poprawę zdrowia i jakości życia chorych i ich opiekunów faktycznych oraz wsparcie w utrzymaniu niezależności osób chorujących, umożliwiające ich jak najdłuższe funkcjonowanie w środowisku lokalnym.
- Wzmocnienie postaw ukierunkowanych na nabycie kompetencji społecznych i osobistych osób wymagających intensywnego wsparcia po zakończeniu obowiązku szkolnego umożliwiając im aktywy udział w życiu społecznym.
- Umożliwienie wytchnienia dla opiekunów faktycznych osób z niepełnosprawnością.
- Wzrost kompetencji opiekunów faktycznych osób z niepełnosprawnością.
- Usamodzielnienie wychowanków pieczy zastępczej, umożliwienie doświadczenia samodzielnego zamieszkania, poprawę sytuacji społecznej.
- Uzyskanie kwalifikacji, a w efekcie poprawę sytuacji na rynku pracy wychowanków pieczy zastępczej.
- deinstytucjonalizację usług społecznych w powiecie wejherowskim.
Wartość projektu: 1 241 208,52 zł
Dofinansowanie:1 179 148,09 zł, w tym:
wysokość wkładu z Funduszy Europejskich: 1 055 027,24 zł
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie
Biuro projektu znajduje się w Starostwie Powiatowym w Wejherowie
ul. 3 Maja 4
84-200 Wejherowo
pok. 140